www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Umowa o dzieło   »   Czy osoba bezrobotna może wykonywać umowę o dzieło?

wanda50plus 14 lutego 2011 Czy osoba bezrobotna może wykonywać umowę o dzieło?

Definicje:

1) osoby bezrobotnej

Zgodnie  z  przepisem art. 2 ust. 1 pkt 2  Ustawy  z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 (dalej: ustawa) bezrobotnym jest osoba  niezatrudniona oraz  niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna oraz gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Bezrobotnym może być również osoba niepełnosprawna zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy. W odniesieniu do uczniów oraz studentów w niniejszym artykule ustawodawca podaje wymóg nauki w formach niestacjonarnych, ponieważ bezrobotny nie może być uczniem lub studentem w stacjonarnym systemie nauki.

2)  innej pracy zarobkowej  

W rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11ustawy inną pracą zarobkową jest  ”(…) wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło (…)”.

3)  przychodów

Przychody o którym mówi art. 2 ust. 1 pkt 24  ustawy odnoszą się do przychodów  „(…) z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych” (art. 10 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).

Ważne!

Zgodnie z  art. 75 ust. 6 ustawy bezrobotny jest obowiązany do składania lub przesyłania powiatowemu urzędowi pracy pisemnego oświadczenia o przychodach oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia jego uprawnień do świadczeń przewidzianych w ustawie:

1) w każdym miesiącu — w przypadku bezrobotnych z prawem do zasiłku;
2) w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodów — w przypadku bezrobotnych bez prawa do zasiłku.

Powiadomienie urzędu pracy

W przypadku, gdy bezrobotny  podejmuje jakąkolwiek inną pracę zarobkową wtedy  musi wyrejestrować się z ewidencji osób bezrobotnych. Obowiązek ten nakłada na niego art. 74 ustawy. Stanowi on, że bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności oraz zaistnienia innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku.

Ważne!

W świetle art. 119 ust. 2 ustawy bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego PUP, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł .

Podsumujmy

W omawianym przypadku bezrobotny nie może  „dorabiać” do otrzymywanego zasiłku dla bezrobotnych podejmując zatrudnienie na umowę o dzieło. Musi on wtedy wyrejestrować się z ewidencji urzędu pracy. Po oddaniu przedmiotowego „dzieła” może  zarejestrować się tam ponownie.

Podstawa prawna:

- art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 2 ust. 1 pkt 11, art. 2 ust. 1 pkt 24, art. 74, art. 75 ust. 6  Ustawy  z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415);
- art. 10 Ustawy  z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307)

Stan prawny na 12 lutego 2011 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: zasiłek dzieło bezrobotny
Ocena: 4,84
Wanda Książek
Ukończyłam studia licencjackie w 2009 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na wydziale socjologii. Interesuję się prawem pracy, prawem cywilnym i prawem konsumenckim.
PORADY: 142    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.



montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres