www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Wypowiedzenia   »   Czy pracownik może zostać zwolniony w czasie gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim?

wanda50plus 28 listopada 2010 Czy pracownik może zostać zwolniony w czasie gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim?

Pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne ( wypowiedzenie w trakcie zwolnienie lekarskiego )

Jeżeli w tym czasie pracodawca wypowiedziałby pracownikowi  umowę opracę (każdy jej rodzaj), wówczas takie  wypowiedzenie będzie wadliwe, ale skuteczne. Wadliwe, dlatego, ponieważ  narusza art. 41 K.p. Skuteczne będzie wtedy, gdy pracownik w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę nie wniesie odwołania do sądu pracy (art. 264 par. 1 K.p.) o przywrócenie do pracy.  Nie jest ono bowiem bezskuteczne z mocy prawa  tylko wtedy, gdy sąd pracy wyda wyrok w tej sprawie.  

Czy pracodawca może rozwiązać z chorym pracownikiem umowę o pracę bezwypowiedzenia, czy też musi poczekać aż powróci  do pracy ?

Z pracownikiem, przebywającym na zwolnieniu lekarskim pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez  wypowiedzenia w następujących przypadkach:

1) z winy pracownika w trybie art.52 par. 1 K.p.;

2) z przyczyn przez niego nie zawinionych zgodnie z art.53 par. 1 K.p.

Z winy pracownika może to nastąpić przedu pływem 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę  wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozstanie się z pracownikiem. Bez winy pracownika, ma  to miejsce w przypadku, jeżeli upłyną podane w art. 53 par. 1 pkt1 lit. a i b K.p. okresy pobierania wynagrodzenia, zasiłku chorobowego, oraz świadczenia rehabilitacyjnego  Pracodawca nie musi czekać, aż pracownik powróci do pracy, ponieważ ochrona podana w art.  41  K.p. odnosi się do zakazu wypowiedzenia stosunku pracy a nie  jego rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia. 

Kwestia ta została  podkreślona w nadal aktualnym wyroku Sądu Najwyższego (dalej: SN) z dnia 27 września 1983 r., I  PRN 108/83 (Sł. Pr.  1984, nr 2, s. 28). SN stwierdził w nim,  że : „(...)  Brak jest (...) przepisu zakazującego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w czasie, choroby, urlopu pracownika lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.(...)”. Pismo rozwiązujące umowę o pracę pracodawca przesyła wtedy pracownikowi za pośrednictwem poczty. Pracownik może się od niego odwołać w ciągu 14 dni (art. 264 par. 2  K.p.).

Czy pracodawca może zwolnić pracownika jeżeli miał on zwolnienie lekarskie lecz nie oddał  go pracodawcy ?

Zwolnienie lekarskie pracownik powinien dostarczyć pracodawcy. Wtedy zostaje on objęty ochroną, która wynika z art. 41 K.p. W przypadku, gdy pracownik nie odda pracodawcy swojego zwolnienia lekarskiego i w dalszym ciągu mimo swojej choroby będzie pracował, a w tym czasie otrzyma wypowiedzenie, wówczas nie  jest  chroniony przed zwolnieniem.

Potwierdzone to zostało orzecznictwie SN. W Uchwale Pełnego Składu Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z dnia 11 marca 1993 r., I PZP 68/92 (OSNCP 1993 nr 9, poz. 140) wyrażony został następujący pogląd: „Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 K.p.” Wypowiedzenie stosunku pracy w czasie obecności pracownikaw pracy jest zawsze skuteczne, ponieważ ma on możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli pracodawcy (art. 61 par. 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300  K.p.).

W sytuacji gdy  pracodawca najpierw złożył pracownikowi oświadczenie woli wypowiadające stosunek pracy, a później pracownik poszedł do lekarza i otrzymał zwolnienie ZUS ZLA dokonane wypowiedzenie jest ważne. Umowa o pracę rozwiązuje się wówczasz upływem okresu dokonanego wypowiedzenia ( - art. 33 K.p., - art. 36 par. 1  K.p.).  Zwolnienie lekarskie go wtedy nie przedłuża. 

Czy pracodawcamoże zwolnić pracownika, jeżeli w czasie zwolnienia lekarskiego przyszedł do zakładu w celu załatwienia spraw osobistych ?

Nie można zwolnić pracownika, który w czasie pozostawania na zwolnieniu lekarskim przyszedł do zakładu pracy w celu  załatwienia  swoich  spraw osobistych. Nie świadczy on  pracy  w tym  dniui ewentualne jego zwolnienie jest wtedy wadliwe. Pracownik ma prawo skorzystania z drogi odwoławczej do sądu pracy o uznanie takiego  wypowiedzenia  za bezskuteczne.  W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1997 r. , I PKN 366/97 (OSNAPiUS 1998, nr 17 , poz. 505)  czytamy:  „Ze względu  na  ochronę    przewidzianą  w art.  41  K.p.,  nie jest obojętne , czy pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę w czasie, gdy wykonywał pracę , czy też w dniu, w którym pracy nie świadczył , lecz jedynie przyniósł do zakładu pracy zwolnienie lekarskie”.

Czy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim pracodawca może wypowiedziećumowę o pracę, jeżeli  mają miejsce zwolnienia grupowe ?

Na podstawie  art.  5 ust. 3 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844) wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 K.p., jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 29 kwietnia 1991 r., III APr 7/91, (OSA 1991, nr 2, s. 9), wynika  bowiem: "Limity czasowe przewidziane w art. 53 KP są okresem ochronnym usprawiedliwionej nieobecności w pracy w rozumieniu przepisu art. 41 KP".

Kiedy art. 41 K.p. nie stosuje się?

Artykułu  41  K.p. nie stosuje się w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wynika to z treści przepisu art. 41[1] par. 1 K.p. Stanowi  on: „ W razie  ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art.38, 39 i 41 K.p. ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę”.  W Uchwale  SN z dnia16 marca 2010 r.,I PZP  1/10 czytamy: „Przepis art. 41(1)§1 Kodeksu pracy, wyłączający ochronę pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, ma zastosowanie tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika (art. 15 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze, tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.) i nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze) - żródło:  http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ipusisp/I-PZP-0001_10.pdf

Podstawa prawna:

  • art.  41,  art.  41[1] par. 1 Kodeksu pracy,
  • art.  5 ust. 3 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).

Stan prawny na  27 listopada 2010 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: umowa o pracę wypowiedzenie zwolnienie lekarskie
Ocena: 4,84
Wanda Książek
Ukończyłam studia licencjackie w 2009 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na wydziale socjologii. Interesuję się prawem pracy, prawem cywilnym i prawem konsumenckim.
PORADY: 142    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.



montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres