Przyjęty projekt dereguluje 91 zawodów, nowelizuje 21 ustaw, liczy 267 stron uzasadnienia i Oceny Skutków Regulacji, obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 200 tysięcy osób i był konsultowany z blisko 400 podmiotami - czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Co istotne, przy współpracy z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego do projektu wprowadzono rozwiązanie, które umożliwia uczelniom stworzenie (we współpracy z organem nadającym uprawnienia) studiów o profilu praktycznym, których ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Proponowana zmiana przyczyni się do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.
Niniejszy projekt ułatwia dostęp do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz do zawodu: doradcy podatkowego, agenta i brokera ubezpieczeniowego, aktuariusza, biegłego rewidenta, architekta, urbanisty, inżyniera budowlanego, rzeczoznawcy samochodowego, nurka, dróżnika obchodowego, zawodów związanych z obsługą metra, oraz zawodów związanych z żeglugą morską i śródlądową.
Opis najważniejszych zmian w wybranych zawodach znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zobacz również:
Opis najważniejszych zmian w wybranych zawodach znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zdaniem autorów projektu II transza deregulacji pozwoli na:
- więcej pracy dla młodych – większa dostępność do atrakcyjnych, ale obecnie zamkniętych profesji,
- spadek cen, wzrost jakości – to naturalny efekt większej konkurencji na dotychczas regulowanych, a w niektórych przypadkach nawet zamkniętych rynkach,
- ograniczenie biurokracji – uchylenie szeregu państwowych egzaminów czy obowiązkowego wpisu do rejestrów to uwolnienie wielu etatów w polskich urzędach, które do tej pory tylko tym się zajmowały,
- spadek kosztów dla przedsiębiorców – ograniczenie kosztów stałych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. opłat za obowiązkowe szkolenia, kursy.
Sejm przyjął niektóre poprawki Senatu do noweli ustawy deregulacyjnej
III transza deregulacji wysłana do konsultacji i uzgodnień
Dodaj swój komentarz