Staż ze skierowaniem z Powiatowego Urzędu Pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy w określonym w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy stażysta nie jest pracownikiem, ponieważ jego staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez urząd pracy z organizatorem stażu (pracodawca), według programu określonego w umowie (art. 53 ust. 4 zd. 1 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. z 2008 r., nr 69, poz. 415).
Stypendium stażowe
Za okres stażu stażysta nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę tylko stypendium z Powiatowego Urzędu Pracy. Aktualnie wynosi ono 120% zasiłku dla bezrobotnych, tj. według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2012 r. - 913,70 zł brutto. [1]
Dwa dni wolne na wniosek
Stażyście nie przysługuje urlop wypoczynkowy, ponieważ nie posiada on statusu pracownika. Zgodnie z art. 53 ust. 7a Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415) za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu przysługują mu 2 dni wolne, za które otrzymuje stypendium. Za ostatni miesiąc odbywania stażu organizator stażu ma obowiązek udzielenia dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.
Po 30 dniach kalendarzowych odbywania stażu, stażysta może złożyć wniosek do organizatora stażu o udzielenie mu ustawowych 2 dni wolnych (dni robocze). Co ważne, dni wolne stażysty nie są sumowane. Za każde kolejne 30 dni stażu należy złożyć nowy wniosek o ich udzielenie. Za udzielone dni wolne stażyście przysługuje stypendium.
Ważne!
Za niewykorzystane przez stażystę przysługujące mu dni wolne nie należy się żaden ekwiwalent pieniężny. Nie jest to bowiem urlop wypoczynkowy i nie mają do niego zastosowania przepisy prawa pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych, w tym wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w naturze wypoczynek. Niewykorzystane przez stażystę do końca odbywania stażu dni wolne przepadają.
Podstawa prawna:
- art. 53 ust. 7a Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r., nr 69, poz. 415)
Objaśnienia:
[1] http://www.psz.praca.gov.pl
Stan prawny na 7 stycznia 2012 roku