www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Ochrona pracy kobiet   »   Kiedy pracownica może uchylić się od wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego pod wpływem błędu ?

redaktor 14 grudnia 2013 Kiedy pracownica może uchylić się od wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego pod wpływem błędu ?

Zobaczmy taką sytuację

Pracownica złożyła wypowiedzenie swojej umowy o pracę. Po kilku dniach  lekarz stwierdził u niej ciążę. Składając wypowiedzenie pracownica nie była świadoma swojego stanu.

... oraz możliwość prawną

Na podstawie art. 300 Kodeksu pracy w powiązaniu z art. 84 Kodeksu cywilnego (K.c.) pracownica działała pod wpływem błędu. Może zatem uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli poprzez złożenie pracodawcy na piśmie oświadczenia w którym powoła się na działanie pod wpływem błędu co do stanu faktycznego (niewiedza o ciąży).

Sprawdż:

Błąd - definicja

Co ważne, zgodnie z  art. 84 par. 2 K.c. uchylenie się od skutków czynności prawnej dokonanej pod wpływem błędu możliwe jest wtedy, gdy wskazany jest błąd istotny. Jest to błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

 ... i pogląd prawny Sądu Najwyższego

W wyroku z dnia 19 marca 2002 r.  w sprawie o sygn. I PKN 156/01) Sąd Najwyższy uznał, że pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł z łatwością go zauważyć.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy zasugerował: (...) oświadczenie pracownicy o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę powinno być złożone w terminach nie tyle „rozsądnych”, (...)  ile przewidzianych do zgłoszenia gotowości podjęcia pracy po przywróceniu do pracy liczonego od chwili wykrycia błędu. Za takim stanowiskiem przemawia i ta okoliczność, że ciąża trwa - co do zasady - dziewięć miesięcy, a jej ujawnienie następuje - na ogół - na kilka miesięcy przed porodem.

W uzasadnieniu wyroku z dnia 4 kwietnia 2013 r. (II PK 237/12) Sąd Najwyższy nawiązał do  wcześniej wydanego wyroku z dnia 12 marca 2002 r. i wskazał, że oświadczenie pracownicy o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę winno być złożone w terminie 7 dni od wykrycia błędu. Podobnie, termin do wniesienia odwołania od odmowy pracodawcy dopuszczenia do pracy pracownicy, która uchyliła się od oświadczenia woli od rozwiązania stosunku pracy, wynosi 7 dni od tej odmowy (analogia z art. 264 § 1 K.p.).

Wymogi formalne oświadczenia

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych wypowiedzenia stosunku pracy złożonego pod wpływem błędu powinno zawierać:

1) miejscowość i datę,

2) oznaczenie pracownika,

3) oznaczenie pracodawcy,

4) tytuł oświadczenia,

5) treść oświadczenia,

6) podpis pracownicy,

7) załącznik: zaświadczenie lekarskie stwierdzające ciążę.

Zobacz:

Uchylenie się od skutków prawnych wypowiedzenia złożonego przez pracownicę pod wpływem błędu - wzór

Podstawa prawna

- art. 300 Kodeksu pracy, art. 84 Kodeksu cywilnego

Stan prawny na 14 grudnia 2013 roku


 

 

 

 

 

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: wypowiedzenie ciąża terminy błąd
Ocena: 2126,66
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres