Zobacz:
DZIAŁ III. WSZCZĘCIE EGZEKUCJI I DALSZE CZYNNOŚCI EGZEKUCYJNE
Wierzyciel nie może
Wierzyciel sam nie ma bowiem dużych możliwości w poszukiwaniu majątku dłużnika. Może podać komornikowi miejsce pracy dłużnika o ile jest mu ono znane. Nie może samodzielnie skierować zapytania do ZUS/KRUS (art. 50 ust. 8 Ustawy z dnia 13 pażdziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585) ani Urzędu Skarbowego (art. 15 ust. 1 i 1a Ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz.U. z 2004 nr 269 poz. 2681), czy do banku ( art. 105 ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe ( Dz.U. z 2002 r., nr 72, poz. 665).
... ale komornik tak
Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne posiada odpowiednie uprawnienia do uzyskiwania potrzebnych mu informacji. Może kierować on do ZUS/KRUS, Urzędu Skarbowego, banków, Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i innych instytucji zapytania o majątek dłużnika.
Zezwala na to art. 761 par. 1 Kodeksu postepowania cywilnego. Ustawodawca podkreśla w nim, że komornik jako organ egzekucyjny "(...) może zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji".
Sprawdż:
DZIAŁ I. ORGANY EGZEKUCYJNE, ICH WŁAŚCIWOŚĆ I POSTĘPOWANIE W OGÓLNOŚCI
Co ustala
W ZUS komornik może uzyskać informację o tym, czy dłużnik jest przedsiębiorcą, pracownikiem lub zleceniobiorcą. W Urzędzie Skarbowym komornik dowie się o istniejącej nadpłacie w podatku dłużnika oraz pozna inne jego dochody ( jeżeli je uzyskuje). Z obu instytucji otrzyma także dane o rachunku bankowym dłużnika prowadzącego własną firmę.
Wydział geodezji Urzędu Miasta i Gminy albo Starostwa Powiatowego poda informację, czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości. W przypadku, gdy dłużnik zajmuje mieszkanie w zasobach spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wtedy komornik skieruje tam zapytanie o status jego mieszkania. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców komornik ustala czy dłużnik jest właścicielem samochodu/samochodów.
Sprawdż również:
Czy komornik może otrzymać numer konta dłużnika ?
Zaliczka od wierzyciela
Na pokrycie wydatków, związanych z prowadzoną egzekucją komornik może żądać zaliczki od strony która wniosła o dokonanie egzekucji . Zezwala na to art. 40 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn: Dz.U. z 2006 r., nr 167, poz. 1191). Swoją czynność komornik uzależnia od wpłacenia zaliczki przez wierzyciela. Powyższe nie dotyczy egzekucji alimentów. W przypadku egzekucji alimentów, komornik z urzędu dokonuje ustalenia majątku dłużnika.
Podstawa prawna:
- art. 761, art. 797[1] Kodeksu postępowania cywilnego,
- art. 40 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o komornikach sądowych i egzekucji ( tekst jedn: Dz.U. z 2006 r., nr 167, poz. 1191)
Stan prawny na 25 maja 2013 roku