www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Ubezpieczenia   »   Odszkodowanie po wypadku samochodowym ? podstawowe informacje

redakcja 09 września 2016 Odszkodowanie po wypadku samochodowym ? podstawowe informacje

DLA KOGO I ZA CO

Odszkodowanie po wypadku samochodowym może uzyskać poszkodowany, w prawie każdym tego słowa znaczeniu. Liczą się nie tylko urazy fizyczne, ale też psychiczne, cierpienie czy po prostu ból. Możesz domagać się zwrotu kosztów leczenia czy dojazdów. Pamiętaj też, że odszkodowanie obejmuje także pokrycie strat materialnych.

997

Zapamiętaj ten numer. Jeśli będziesz starać się o odszkodowanie po wypadku, musisz zanotować podstawowe dane sprawcy (np. PESEL czy numer rejestracyjny pojazdu). Często po wypadku jesteśmy w szoku lub fizycznie niezdolni do notowania „formalności”. Dlatego warto wezwać policję, która nie tylko ustali winowajcę, ale też zadba, by nie umknęły żadne okoliczności zdarzenia.

ZGŁOŚ SIĘ DO UBEZPIECZYCIELA SPRAWCY

Pamiętaj, że odszkodowanie wypłaca Ci ubezpieczyciel OC sprawcy. Jeśli tuż po wypadku winowajca nie podał Ci odpowiednich danych, wpisz jego numer rejestracyjny na stronie www Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a szybko znajdziesz tam firmę ubezpieczającą winowajcę.

BĄDŹ PRZYGOTOWANY

Dokładnie zbieraj wszystkie rachunki za leczenie, bilety, dokumentację medyczną, rachunki za terapię psychologiczną (w przypadku urazu psychicznego)... Musisz być przygotowany na konieczność udokumentowania strat.

PRIORYTET

To oczywiste, co jest najważniejszą rzeczą w staraniach o odszkodowanie po wypadku samochodowym KWOTA! Przed rozpoczęciem całego procesu, zastanów się o jaką liczbę walczysz. Możesz skonsultować się też z prawnikiem.

Odszkodowanie powinno wyraźnie zasilić Twój budżet. Może pokryć np. koszty leczenia. To łatwo wyliczyć. Gorzej, jeśli będziemy starać się o odszkodowanie, które wyrówna nam inne, mniej policzalne, straty np. konieczność zwolnienia się z pracy czy utrudnienie codziennego funkcjonowania. Wtedy trudno przewidzieć wysokość odszkodowania. Warto jednak pamiętać, że jeśli w wyniku wypadku stracimy zdolność do wykonywania pracy – oprócz odszkodowania, można starać się o rentę z OC sprawcy.

ILE DOSTANĘ I ILE TO WSZYSTKO TRWA

Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym? Ile to wszystko trwa? Teoretycznie odszkodowanie powinno pojawić się na Twoim koncie po miesiącu. Jeśli sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, otrzymasz pieniądze po około trzech miesiącach.

W przypadku, gdy zastrzyk finansowy jest potrzebny wcześniej (np. by pokryć koszty leczenia na bieżąco), możesz wystąpić do ubezpieczyciela o zaliczkę. Jest to niezależne od tego czy sprawa jest jeszcze w trakcie wyjaśniania.

Trzy szybkie kroki:

  • PRZYGOTUJ DANE np. dane sprawcy czy dokumentację szkód i strat
  • ODSZKODOWANIE, ZALICZKA, RENTA zdecyduj o co walczysz

ZNAJDŹ UBEZPIECZYCIELA OC SPRAWCY to on wypłaca odszkodowanie

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: wypadek odszkodowanie
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1619    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres