Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodu.
Zgodnie z art. 20 ust. 3 Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst ujednolicany) Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350. wysokości przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
Jaka jest wysokość podatku od nieujawnionych źródeł przychodu ?
Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów z nie ujawnionych źródeł przychodów lub nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach ustala się zryczałtowany podatek w wysokości 75 % dochodu. Podatek 75% jest najwyższym podatkiem. Ustalenie podatku na tak wysokim poziomie miało wg ustawodawcy spełniać rolę prewencyjną wobec tych którzy unikają zapłaty należnego podatku.
Wszczęcie postępowania
Postępowanie w sprawie opodatkowania nieujawnionych źródeł przychodu wszczynane jest z urzędu. Postępowanie zostaje wszczęte gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo, że podatnik nie ujawnił swoich wszystkich dochodów. Najczęściej postępowanie zostaje wszczęte na podstawie donosów sąsiadów, którzy zauważają wysoki standard życia osób, których dochody z pewnością nie pozwalałyby na to. W toku postępowania urzędnicy organów skarbowych mają za zadanie ustalenie prawdy materialnej. W celu powzięcia wiadomości na temat źródeł dochodu urzędnicy skarbowi za zgodą prokuratora mogą przeprowadzić oględziny lokalu mieszkalnego, środków transportu itp.
Ciężar dowodu spoczywa na podatniku.
Podatnik musi wykazać, że poniesione przez niego wydatki ( np. luksusowe samochodu, obrazy itp. ) znajdują pokrycie w określonym źródle przychodów lub posiadanych zasobach majątkowych. Jeżeli więc pozostajemy bez pracy a posiadamy luksusowy samochód będziemy musieli wskazać organom podatkowych skąd mieliśmy środki na jego zakup. Jeżeli nie będziemy mogli ujawnić źródła dochodu wówczas organ podatkowy wyda decyzję ustalającą wymiar karnego podatku. Zobowiązanie powstaje z chwilą doręczenia decyzji organu podatkowego. Zgodnie z art. 47 Ordynacji podatkowej podatnik powinien uiścić zobowiązanie podatkowe w terminie 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej zobowiązanie.
Przedawnienie
Art. 68 § 3 Ordynacji podatkowej stanowi, że zobowiązanie podatkowe dotyczące opodatkowania dochodu nie znajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych nie powstaje pod warunkiem, że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Konstrukcja powyższego przepisu sprawia, że osoby, które nie ujawniły właściwemu urzędowi wszystkich dochodów będą mogły spać spokojnie dopiero po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Przed upływem tego okresu organy kontroli skarbowej mogą skutecznie wydać decyzję ustalającą i nakładającą na podatnika 75% podatek.