www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   ZUS / Ubezpieczenia społeczne   »   Świadczenie rehabilitacyjne - jak należy się o nie ubiegać

wanda50plus 12 września 2011 Świadczenie rehabilitacyjne - jak należy się o nie ubiegać

Na podstawie art. 18 ust. 2 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 (dalej: ustawa zasiłkowa) świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż  przez 12 miesięcy.

Na wniosek ubezpieczonego

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest na wniosek ubezpieczonego. Należy go złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem ustawowego okresu zasiłkowego. Ma to na celu zachowanie ciągłości w wypłacie świadczeń  za okres niezdolności do pracy.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, które wystawia lekarz prowadzący (druk ZUS N-9) oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk  ZUS N-10). Co ważne, wywiad zawodowy nie jest wymagany, wtedy, gdy niezdolność do pracy powstała po  zakończeniu zatrudnienia, a także wówczas, gdy osoba niezdolna do pracy prowadzi działalność gospodarczą. Jeżeli świadczenie przypada na okres ciąży, wtedy do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie ciąży (art. 185 par. 1 K.p.) w celu jego wypłaty w wysokości 100 procent podstawy wymiaru zasiłku.

 Decyzja lekarza orzecznika

 O prawie do świadczenia rehabilitacyjnego oraz o okresie jego przyznania decyduje lekarz orzecznik Zakładu  Ubezpieczeń Społecznych. Ocenia on wtedy stan zdrowia ubezpieczonego i na jego podstawie przyznaje niniejsze świadczenie lub odmawia do niego prawa. Decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego może zostać wydana przykładowo na  4 miesiące a następnie ZUS może ją przedłużyć, jeżeli uzna to za konieczne.

 Sprzeciw ubezpieczonego

Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS ubezpieczony może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej  ZUS. Ma na to czas 14 dni od dnia jego doręczenia. Sprzeciw taki należy wnieść za pośrednictwem oddziału ZUS, w którym został złożony wniosek o przyznanie świadczenia  rehabilitacyjnego.

Decyzja  ZUS

W sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego lub jego odmowy  ZUS wydaje decyzję w oparciu o :
1) orzeczenie lekarza orzecznika ZUS albo
2) orzeczenie komisji lekarskiej ZUS (jeżeli wniesiony został sprzeciw).

Od niniejszej decyzji ubezpieczony może odwołać się za pośrednictwem właściwego  oddziału ZUS do sądu rejonowego - wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Zobowiązuje go 30 dniowy termin od dnia otrzymania decyzji.

Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego ?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego zależy od zarobków ubezpieczonego. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy zasiłkowej jego wysokość wynosi 90 procent wynagrodzenia za okres pierwszych trzech miesięcy jego pobierania  i 75 procent wynagrodzenia za pozostały okres. Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, wtedy  jest ono wypłacane w wysokości 100 procent wynagrodzenia .

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego od której ustalana jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, podlega waloryzacji kwartalnej. Wysokość wskażnika  waloryzacji Prezes ZUS ogłasza zawsze w „Monitorze Polskim” w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału na kwartał następny.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień kalendarzowy (nie roboczy) niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

- art. 18, art. 19  Ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.)

Stan prawny na 6 września 2011 roku

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: świadczenia ZUS świadczenie rehabilitacyjne
Ocena: 4,84
Wanda Książek
Ukończyłam studia licencjackie w 2009 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na wydziale socjologii. Interesuję się prawem pracy, prawem cywilnym i prawem konsumenckim.
PORADY: 142    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres