W wydanym przez Trybunał Konstytucyjny komunikacie prasowym czytamy: "(...) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 130 § 21 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy: jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji oraz jest zgodny z art. 66 ust. 2 Konstytucji. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie.
Zgodnie z art. 14 kodeksu pracy oraz art. 66 ust. 2 konstytucji wszyscy pracownicy mają prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. W związku z tym ustawowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinno w równej mierze dotyczyć wszystkich pracowników i być oparte na racjonalnych i zobiektywizowanych, a także przewidywalnych kryteriach.
Zobacz:
Rozdział II. Podstawowe zasady prawa pracy
(...) Ustawodawca w art. 130 § 21 kodeksu pracy naruszył konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, w oparciu o nieznajdujące racjonalnego uzasadnienia kryterium zróżnicowania.
(...) Trybunał konstytucyjny stwierdził ponadto, że zarówno niedziela, jak i święto, zgodnie z art. 1 ustawy o dniach wolnych od pracy są dniami wolnymi od pracy. Ponieważ jednak konstytucja nie wiąże dni wolnych od pracy z niedzielami i świętami, lecz pozostawia to ustawodawcy, należy uznać, że niezależnie od funkcji święta i niedzieli, jako dni wolnych od pracy, istotą prawa gwarantowanego art. 66 ust. 2 Konstytucji jest uprawnienie pracownika do nieświadczenia w tym dniu pracy. Prawo to może być jednak ograniczone zgodnie z art. 31 ust. 3 konstytucji przez zobowiązanie pewnych kategorii pracowników do świadczenia pracy także w niedziele lub święta.
Sprawdż także:
Ustawa o dniach wolnych od pracy
W przypadku nałożenia się na siebie dnia wolnego przypadającego ze względu na przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy ze świętem przypadającym w tym dniu, niezależnie, czy zostanie wykorzystany na cele rekreacyjne, czy też celebrację święta lub dla innych celów ważnych dla pracownika istota gwarantowanego konstytucją prawa do ustawowo dni wolnych od pracy, czyli powstrzymanie się od świadczenia pracy, została zachowana. W związku z tym kwestionowany przepis nie narusza "istoty" dnia wolnego od pracy.(...)".
Ważne!
Trybynał Konstytucyjny nie określił dla wyroku z dnia 2 pażdziernika 2012 r. , sygn. akt: K 27/11 żadnego okresu przejściowego. Niniejszy wyrok z chwilą jego opublikowania w Dzienniku Ustaw jest ostateczny. Przepis art. 130 par. 2[1] Kodeksu pracy utraci wtedy swoją moc prawną.
Sprawdż:
Rozdział II Normy i ogólny wymiar czasu pracy
Żródło: Trybunał Konstytucyjny - www.trybunal.gov.pl
Stan prawny na 2 pażdziernika 2012 roku