www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Rozwód   »   Rozwód szybko i bez komplikacji

redakcja 10 lutego 2021 Rozwód szybko i bez komplikacji

do pomocy doświadczonego prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, ale po kolei... Co może przyspieszyć i/lub „uprościć” rozwód?

No cóż, najlepiej rozwodzić się, nie mając dzieci, ani wspólnego majątku i wzajemnych pretensji do siebie. Taki rozwód można rzeczywiście otrzymać stosunkowo szybko i bez komplikacji. Sprawy utrudnia ustalenie kwestii opieki nad małoletnim potomstwem, podział majątku i ustalanie ewentualnej winy małżonków lub jednego z nich . Tych bardziej skomplikowanych rozwodów jest oczywiście znacznie więcej.

Dobrze napisany pozew o rozwód i dopilnowanie formalności przyspieszają sprawę

Skrupulatność w dopełnianiu wszelkich formalności przy rozwodzie powoduje, że składane do sądu dokumenty nie wracają, nie trzeba uzupełniać braków formalnych i tracić kolejnych dni, tygodni czy miesięcy. Poprawnie napisany pozew rozwodowy uzupełniony o wszystkie wymagane do orzeczenia rozwodu załączniki to połowa sukcesu, jeśli chodzi o szybki rozwód bez komplikacji. Jeżeli nie mamy w tym praktyki, a większość z nas pewnie jej nie ma, i nie jesteśmy pewni, jak napisać pozew rozwodowy, poprośmy o pomoc kancelarię prawną – zaoszczędzimy sobie z pewnością wtedy sporo czasu. 

Terminowe uiszczenie opłat sądowych eliminuje ryzyko opóźnienia rozwodu

Tak zwane papiery rozwodowe – prawidłowo przygotowane, skompletowane i dostarczone sądowi na czas to nie wszystko. Dobrze jest jeszcze przed złożeniem „wniosku o rozwód” uiścić opłatę sądową, co zabezpiecza przed niepotrzebnym wydłużaniem całej procedury (wezwaniem do zapłaty, oczekiwaniem na zapłatę etc.). W tym miejscu warto powiedzieć, ile kosztuje rozwód w Polsce. Otóż koszt samego złożenia pozwu rozwodowego to 600 PLN. Jeśli powód lub powódka jest w trudnej sytuacji materialnej, może starać się o zwolnienie z tej opłaty, ale pamiętajmy, że to nie przyspieszy, a wręcz wydłuży procedurę rozwodową.  

Rozwód bez orzekania o winie jest „szybszy”, niż rozwód z orzekaniem o winie

Tak, to prawda. Rozwód bez orzekania o winie procedowany jest szybciej – to w zasadzie tylko formalność. Najlepiej, jeśli strony dogadają się w tej kwestii jeszcze przed rozpoczęciem całej procedury. Wtedy jest szansa na uzyskanie orzeczenia o rozwodzie już na pierwszej rozprawie. Jeśli natomiast pozywający lub pozywająca wnioskuje o rozwód z orzekaniem o winie (co ma znaczenie w przypadku domagania się alimentów między małżonkami  ), wszystko trwa znacznie dłużej. Sąd potrzebuje więcej czasu między innymi na zbadanie przedstawionych dowodów owej winy. Szybki rozwód jest raczej niemożliwy, bo odbywa się wtedy zwykle kilka rozpraw.

Gdy pojawiają się komplikacje... pomoc prawnika może wiele ułatwić

Opieka nad dziećmi i podział majątku po rozwodzie to najczęstsze komplikacje w takich sprawach. Jeżeli małżonkowie nie porozumieją się w kwestiach spornych, zdecydowanie potrzebna jest pomoc kancelarii prawnej, aby rozwód nie ciągnął się latami. Doświadczony w sprawach rozwodowych prawnik/radca prawny pomoże rzecz przyspieszyć. Zazwyczaj warto zdecydować się na takie usługi. Mimo że generują one – rzecz jasna – pewien dodatkowy koszt, zyskujemy dzięki temu na czasie, a nasze rozwodowe roszczenia mają większą szansę na realizację. 

Potrzebujesz porady prawnika, skontaktuj się z nami, jesteśmy gotowi zając się twoją sprawą

undefined

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: rozwód
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres