Stażysta skierowany przez Powiatowy Urząd Pracy (dalej: PUP) do pracodawcy w celu odbycia stażu w dalszym ciągu jest osobą bezrobotną. Na podstawie art. 53 ust. 4 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 (dalej: ustawa) umowa stażowa jest zawierana pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy a organizatorem stażu. Stażysta zatem nie jest stroną w zawieranej umowie stażowej.
Definicja osoby bezrobotnej
Jako osoba bezrobotna stażysta nie może uzyskiwać żadnych dochodów z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenia lub umowę o dzieło. Zabrania tego przepis art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy. Prawodawca wskazuje w nim, że bezrobotny jest osobą nie pozostającą w zatrudnieniu oraz nie wykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Inną pracą zarobkową w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy jest wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów prawa cywilnego.
Ważne!
W okresie odbywania stażu bezrobotny nie może „dorabiać” do otrzymywanego stypendium stażowego. Takie działanie jest niedozwolone.
Powiadomienie PUP
O podjęciu zatrudnienia stażysta powinien powiadomić PUP w ciągu 7 dni (art. 74 ustawy). Wtedy bez żadnych konsekwencji jego umowa stażowa będzie przerwana. Zostanie on również wyrejestrowany z ewidencji osób bezrobotnych.
Podstawa prawna:
- art. 2 ust. 1 pkt 2, - art. 2 ust. 1 pkt 11, - art. 53 ust. 4, - art. 74 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415)
Stan prawny na 11 kwietnia 2011 roku