Zobaczmy przepisy
Rozwód i separacja stanowią dwie niezależne od siebie instytucje prawa rodzinnego. Kwestia rozwodu jest uregulowana w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego(dalej: KRiO). Zgodnie z dyspozycją podaną w par. 1 niniejszego artykułu, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”.
Separacja natomiast ma swoją regulację w art. 61[1] par. 1 KRiO.: „Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację".
Sprawdż:
ABC rozwodu - rozwód krok po kroku ( poradnik )
Uzasadnienie pozwu o rozwód
Prawo wyboru
Bardzo częstym pytaniem zadawanych przez osoby chcące się rozwieść jest pytanie dotyczące kwestii „czy rozwód musi być poprzedzony separacją ?” Polskie ustawodawstwo nie wymaga od małżonków pozostawania w separacji przed wniesieniem sprawy rozwodowej. Innymi słowy do rozwodu nie jest wymagana wcześniejsza separacja.
Jest to odmiennie niż np. we Włoszech, gdzie wcześniejsze orzeczenie separacji jest elementem koniecznym przy postępowaniu w sprawach o rozwód. Polski ustawodawca stanął na stanowisku, że to małżonkom przysługuje kompetencja do decydowania czy chcą skorzystać z separacji, czy też chcą definitywnego rozwodu.
Zobacz także:
Rozwód a separacja - podobieństwa i różnice.
Podstawa prawna:
- art. 56, art. 61[1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 18 marca 2013 roku