1) umorzenie
nieopłaconych składek na Fundusz Pracy wraz
z należnymi odsetkami za zwłokę albo
2) umorzenie
odsetek za zwłokę w opłacaniu składek na Fundusz Pracy , jeżeli należne składki
opłacone zostały po terminie zapłaty.
Z czego to wynika
W art. 8 ustawy nowelizującej czytamy: „W ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy — Prawo bankowe (Dz. U. Nr 71, poz. 609) w art. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu: „5. Przepisy ust. 1—4 stosuje się odpowiednio do należności Funduszu Pracy z tytułu składek na ten Fundusz.”.
W art. 9 tejże ustawy prawodawca podaje: „Wniosek o umorzenie należności Funduszu Pracy z tytułu składek na ten Fundusz na podstawie art. 4 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 8, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, można złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy”.
Kogo dotyczą niniejsze przepisy
Przepis art. 8 i 9 ustawy nowelizującej dotyczy osób, które w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. o w czasie udzielonego im urlopu wychowawczego prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu.
Wniosek o umorzenie składek lub zaległych odsetek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS) bez wniosku osoby zainteresowanej nie umorzy nieopłaconych składek (lub odsetek) na Fundusz Pracy. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek do dnia 1 sierpnia 2011 roku. Wzór wniosku dostępny jest tutaj. Co ważne, ZUS nie zapozna się z wnioskiem złożonym po terminie. W przyszłości ma prawo upomnieć się o niezapłacone składki lub odsetki z tego tytułu.
Podstawa prawna:
- art. 8, - art. 9 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725) Stan prawny na 5 lipca 2011 roku