W świetle art. 535 par. 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
W wyroku z dnia 15 lutego 2010 r. ( I SA/Wr 1663/09) WSA we Wrocławiu wskazał, że przez wydanie rzeczy rozumie się nie tylko przeniesienie posiadania przewidziane w przepisach KC, ale realne zaoferowanie i zapewnienie kupującemu możliwości odebrania tej rzeczy, niezależnie od tego, czy kupujący przyjął rzecz do dyspozycji.
Zakup towaru w sklepie internetowym jest umową zawieraną na odległość tj. bez fizycznej obecności stron umowy. Umowa taka podlega przepisom Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta ( Dz.U. 2014, poz. 827) oraz wprowadzonym przez nią zmianom w Kodeksie cywilnym.
Do Kodeksu cywilnego został wprowadzony art. 543[1] Z dyspozycji par. 1 wynika, że jeśli kupującym jest konsument, to sprzedawca jest obowiązany niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, jednak nie później niż 30 dni od zawarcia umowy, chyba, że umowa stanowi inaczej. Co istotne, w razie opóźnienia sprzedawcy kupujący może wyznaczyć dodatkowy termin do wydania rzeczy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić ( art. 543 [1] par. 2 K.c.).
Podstawa prawna:
- art. 535 par. 1, art. 543[1] Kodeksu cywilnego
Stan prawny na 9 kwietnia 2015 roku