Przedsiębiorcy świadczący usługi turystyczne na terenie Polski, a także za granicą (o ile umowy są zawierane na terenie naszego kraju) powinni spełniać wymogi ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268 z późn. zm.).
Działalność gospodarcza, która polega na organizowaniu imprez turystycznych, wymaga wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Biuro podróży, które jest stroną umowy o usługi turystyczne, powinno figurować w rejestrze prowadzonym przez odpowiedniego marszałka województwa.
W rejestrze znajdziemy nie tylko dane przedsiębiorcy i jego kierownictwa, lecz także np. informacje o tym, że ma on ubezpieczenie lub gwarancję bankową (wraz z ich wysokością i datą ważności). Na podstawie informacji od marszałków województw Minister Sportu i Turystyki prowadzi też centralną ewidencję organizatorów i pośredników. Dane ewidencji centralnej (zebrane z szesnastu ewidencji wojewódzkich) można znaleźć w Internecie na stronie www.turystyka.gov.pl . Nadzorem nad branżą turystyczną zajmują się urzędy marszałkowskie poszczególnych województw (według siedzib przedsiębiorców lub siedzib oddziałów firm zagranicznych) oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Źródło: www.uokik.gov.pl