Zobaczmy obecną regulacje prawną
Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny wzrasta o trzy miesiące w każdym roku kalendarzowym. Wiek emerytalny - 67 lat mężczyżni osiągną w 2020 roku, zaś kobiety w 2040 roku. Stanowi o tym art. 24 ust. 1a i 1b i art. 27 ust. 3 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 748). Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 7 maja 2014 r. (K 43/12) nie podważył wydłużenia wieku emerytalnego. Uznał bowiem, że jest on zgodny z ustawą zasadniczą.
Zobacz :
Prezydent RP podpisał ustawę emerytalną
Trybunał Konstytucyjny nie podważył podwyższenia wieku emerytalnego
... celowość zmiany ustawy
W sprawie celowości nowelizacji ustawy emerytalnej prezydent RP Andrzej Duda powiedział : ?Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, tzn. że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja? .
... oraz jej uzasadnienie
W uzasadnieniu projektu Ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw czytamy m.in :
?(...) Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia zarejestrowanego co prawda spadała, ale jedyną grupą wieku , w której odnotowano wzrost liczby osób bezrobotnych były osoby w wieku 60 lat i więcej. Stopa bezrobocia wśród tych osób wzrosła o 8,5 % w 2015 r. w porównaniu z 2014 aż o 15% w porównaniu z 2013 r. (...) Dodatkowym, trudnym do oszacowania kosztem jest, obciążenie osoby w wieku około emerytalnym poszukiwaniem pracy i stres wynikający z niemożności jej znalezienia. W tym miejscu zasadne jest wskazanie, że po wejściu w życie ustawy z dnia 11 maja 2012 r. zwiększyła się nie tylko liczba osób bezrobotnych w najstarszej grupie wieku produkcyjnego, lecz także liczba osób chętnych do pobierania świadczenia przedemerytalnego.(...) W konsekwencji wydłużenia wieku emerytalnego osób juz zatrudnionych, istotna część osób wchodzących na rynek pracy będzie eliminowana z krajowego rynku, tym samym poszukiwać będzie zatrudnienia za granicą.
(...) Projektowane rozwiązania, których istotą jest skrócenie wieku emerytalnego, będą miały korzystny wpływ na sytuację na polskim rynku pracy. Pozwolą bowiem złagodzić skutki wejścia na rynek pracy w najbliższych latach osób kończących edukację oraz obniżyć wysokie bezrobocie wśród osób młodych. Dzięki temu dojdzie do poprawy zbilansowania tego rynku poprzez większe zatrudnienie absolwentów szkół. (...)?.
Ważne!
Prezydent Anrzej Duda ma nadzieję, że ?ta ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu (...)?. Zapowiada, że w przeciwnym razie ? (...) projekt ustawy zostanie złożony w następnej kadencji Sejmu, kiedy będzie nowa koalicja rządząca? .
Prezydencki projekt noweli ustawy emerytalnej można pobrać ze strony internetowej Prezydenta RP: http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/zgloszone/art,1,wierze-ze-wiek-emerytalny-w-polsce-zostanie-obnizony.html
Żródło: www.prezydent.pl
Stan prawny na 21 września 2015 roku