Poniżej prezentujemy prawny aspekt funkcjonowania tej – oraz setek innych – kryptowalut w świetle litery prawa.
Bitcoin a polskie prawo
Polska oraz wiele innych krajów do końca 2017 roku nie wprowadziła żadnych regulacji związanych z funkcjonowaniem kryptowalut na rynku, toteż posługiwanie się Bitcoinem oraz innymi kryptowalutami na terenie naszego kraju jest całkowicie legalne, co potwierdza odpowiedź na interpelację nr 6655 Ministerstwa Rozwoju i Finansów. Odpowiedź została sformułowana na podstawie pracy specjalnej grupy eksperckiej, która przeprowadziła dogłębną i wielopoziomową analizę istoty oraz sposobu funkcjonowania kryptowalut. Podczas odpowiedzi sformułowano wniosek, iż konieczne jest zatwierdzenie prawidłowej definicji kryptowalut w świetle polskiego prawa. Pierwsza legalna definicja kryptowalut powstała wraz z wprowadzeniem ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Wedle ww. ustawy kryptowaluta to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:
-
wekslem i czekiem,
-
instrumentem finansowym zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
-
pieniądzem elektroniczym wedle ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
-
międzynarodową jednostką rozrachunkową tworzoną przez organizację międzynarodową,
-
prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez banki zagraniczne i narodowy, a także przez pozostałe organy administracji publicznej.
Legalność Bitcoina może potwierdzać także fakt ulokowania go w PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług), co miało miejsce w grudniu 2016 roku. Co więcej, obrót Bitcoinem i innymi mainstreamowymi kryptowalutami został uregulowany w Polskiej Klasyfikacji Działalności, uzyskując dwa kody: PKWiU 64.19.30.0 „Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej nieklasyfikowane” i PKD 64.19.Z „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”.
-- Grafika bitcoin-i-krypto.jpg --
Opodatkowanie Bitcoina i transakcji kryptowalutowych
Do kwietnia bieżącego roku kryptowaluty traktowane były jako prawa majątkowe, a obrót nimi realizowany był na podstawie przepisów ustaw podatkowych. Zatem przychody pozyskiwane z obrotu Bitcoinem oraz innymi cyfrowymi walutami zaliczane były do źródła przychodu (zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych). Z kolei użycie Bitcoina w formie środka płatniczego za usługi lub towary określane było w formie umowy barterowej podlegającej 23 proc. stawce VAT. Obrót Bitcoinem jako środkiem płatniczym podlegał zwolnieniu od podatku VAT zgodnie z orzeczeniem TSUE w sprawie C-234/14 Hedqvist.
4 kwietnia bieżącego roku Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat „Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC”. W komunikacie MF przypomina o obowiązku rozliczania przychodu z obrotu kryptowalutami, a także wskazuje skutki handlu kryptowalutami w PCC i VAT. Kwietniowy komunikat Ministerstwa Finansów wniósł nieco wątpliwości dotyczących formy opodatkowania od czynności cywilnoprawnych obrotu kryptowalutami, spośród których najistotniejszą jest sprecyzowanie przedmiotu opodatkowania. Należy poczekać na dalsze wyjaśnienia MF w tej sprawie.
Dowiedz się więcej o kryptowalutach: Xtb.com/pl/kryptowaluty