Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie zasad sporządzania łącznego sprawozdania finansowego za rok 2015, weryfikacja danych zawartych w sprawozdaniach jednostkowych oraz zbudowanie systemu dokumentowania, księgowania i eliminowania wzajemnych rozliczeń pomiędzy jednostkami.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont sporządzając sprawozdanie finansowe za rok 2015 należy dokonać odpowiednich wyłączeń wzajemnych rozliczeń między jednostkami. Przepisy rozporządzenia nie definiują jednak dostatecznie precyzyjnie jakie wzajemne rozliczenia należy wyłączać, ani kto ma ich dokonywać, nie definiują również zasad ich księgowania i nie wprowadzają wzorów odpowiednich druków celem odpowiedniego ich udokumentowania.
Ponadto na szkoleniu omówione zostaną zasady rocznych księgowań dochodów budżetowych, w tym dochodów zaliczanych do działalności operacyjnej, działalności pozostałej, działalności finansowej i dochodów związanych z zdarzeniami nadzwyczajnymi, odsetek, odpisów aktualizujących należności, zobowiązań, wydatków budżetowych, kosztów i rozliczeń międzyokresowych w zakresie obowiązujących w roku 2015 zasad ustalania wyniku finansowego z uwzględnieniem obowiązujących od 5 września 2014 roku zmian w ustawie o rachunkowości w zakresie sprawozdań finansowych państwowych funduszy celowych.
Program szkolenia:
1. Nadrzędne zasady rachunkowości oraz zasady wyceny aktywów i pasywów obowiązujące w rachunkowości budżetowej w roku 2015 - charakterystyka i wyjaśnienie przyczyn zmian zasad rachunkowości budżetowej w latach 2010/2011/2012 oraz zmian obowiązujących od 5 września 2014 roku w zakresie państwowych funduszy celowych.
2. Zasada kasowa i zasada memoriału w planowaniu budżetowym i wykonaniu budżetu - problem jednostek mających podwójne plany finansowe sporządzane zarówno w ujęciu kasowym jak i w ujęciu memoriałowym oraz w ujęciu klasyfikacji budżetowej i klasyfikacji zadaniowej.
3. Podmiot rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej - identyfikacja podmiotu sprawozdawczego w systemie REGON , problem posługiwania się NIP-em i REGON-em.
4. Weryfikacja danych zawartych w jednostkowych sprawozdaniach finansowych podległych jednostek ? omówienie wzorów sprawozdań, problem bilansów dysponentów poszczególnych stopni oraz bilansów państwowych funduszy celowych.
5. Powiązanie kont księgowych z poszczególnymi pozycjami bilansu - aktywa trwałe i obrotowe, należności i zobowiązania, odpisy umorzeniowe środków trwałych, odpisy aktualizujące należności (wyjaśnienie dlaczego nie można księgować odsetek przypisanych a niezapłaconych na koncie 290), rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów, przykłady rozliczeń międzyokresowych przychodów, przykłady rozliczeń międzyokresowych czynnych i biernych kosztów, fundusz jednostki i wynik finansowy oraz stan (wynik) państwowego funduszu celowego w bilansie jednostki budżetowej.
6. Powiązanie kont księgowych i paragrafów klasyfikacji budżetowej z poszczególnymi pozycjami rachunku zysków i strat ? przychody i koszty z tytułu działalności operacyjnej podstawowej, pozostałe przychody i koszty operacyjne niezwiązane bezpośrednio z działalnością podstawową, przychody i koszty finansowe, dodatnie i ujemne skutki finansowe zdarzeń nadzwyczajnych, wynik działalności operacyjnej, wynik działalności finansowej, wynik zdarzeń nadzwyczajnych oraz wynik finansowy.
7. Powiązanie kont księgowych poszczególnymi pozycjami zestawienia zmian funduszu jednostki budżetowej ? zwiększenia i zmniejszenia funduszu oraz wynik finansowy.
8. Przygotowanie do sporządzenia łącznego sprawozdania finansowego za rok 2015 przez państwową jednostkę budżetową ? omówienie obowiązku dot. eliminowania wzajemnych rozliczeń.
9. Ustalenie wzajemnych rozliczeń w ramach łącznego sprawozdania finansowego dysponenta głównego i dysponenta II stopnia: ministerstwo / urząd wojewódzki /apelacja jako dysponent główny ? dysponent II stopnia ? jednostka budżetowa dysponent III stopnia, z uwzględnieniem dysponentów państwowych funduszy celowych oraz rachunki dochodów własnych oświaty i placówek zagranicznych.
10. Dokumentowanie wzajemnych rozliczeń na arkuszu wyłączeniowym, przykład arkusza wyłączeniowego oraz jego powiązanie z kontem 976 ? korekty obrotów i sald w zakresie łącznego sprawozdania finansowego za rok 2015.
11. Analiza zgodności danych pomiędzy poszczególnymi rodzajami sprawozdań typu ?Rb? a sprawozdaniem finansowym.
12. Odpowiedzi na pytania.
Prowadzący
Tomasz Wojtania
Cena
Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi 449 PLN+23% VAT (552, 30 PLN brutto).
Termin i miejsce:
28.10.2015 (środa)
godz: 10:00-16:00, Warszawa, Golden Floor Plaza, Al. Jerozolimskie 123 a
Więcej informacji na: http://szkolenia-eureka.pl/laczne-sprawozdanie-finansowe-dysponenta-glownego-dysponenta-ii-stopnia-dysponenta-panstwowego-funduszu-celowego-za-rok-2015-weryfikacja-sprawozdan-jednostkowych