Jednakże ustawodawca nie pozbawił na możliwości jego odzyskania. A mianowicie zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., możemy skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona a dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty w ciągu 180 dni od terminu zapłaty, tzw. „ulga na złe długi”.
Abyśmy mogli skorzystać z tej ulgi spełnione muszą być łącznie następujące warunki (art. 89a ust. 2 u.p.t.u.):
Dostawa towarów lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną na potrzeby ustawy o podatku od towarów
i usług) zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Warunek aby dłużnik nie był w stanie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji należy odnosić wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi, stosownie do art. 89a ust. 2 pkt 1 u.p.t.u. (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej Katowicach z dnia 26 czerwca 2009 r., IBPP2/443-379/09/W).
Wierzytelność została uprzednio wykazana w deklaracji VAT jako obrót opodatkowany i podatek należny.
Wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Proszę pamiętać, że upadłość nie oznacza, że dłużnik nie jest podatnikiem VAT czynnym. Proponuję wystąpić o odpowiednie zaświadczenie o statusie wierzyciela do jego urzędu skarbowego.
Wierzytelności nie zostały zbyte.
Od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.
Do zasad doręczania zawiadomienia stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm). Proszę pamiętać, że jeśli podany przez dłużnika adres siedziby nie istnieje lub jest niezgodny z odpowiednim rejestrem i nie można ustalić miejsca prowadzenia działalności, pismo pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia (art. 151a o.p.). To dłużnik ma obowiązek powiadomić właściwy urząd skarbowy o zmianach adresowych, więc jeśli wierzyciel dołożył wszelkich starań aby doręczyć zawiadomienie może skorzystać z „ulgi na złe długi”.
Proszę pamiętać o zawiadomieniu w ciągu 7 dni dłużnika o dokonanej korekcie oraz dołączyć do deklaracji VAT składanej za okres, w którym korygujemy podatek należny zawiadomienie do urzędu skarbowego o tejże korekcie i jej kwocie. Korygujemy podatek należny ale nie korygujemykwoty netto.
Przypominam, że jeśli dłużnik ureguluje należność w całości bądź części, to musimy zwiększyć podatek należny za okres, w którym dokonano spłaty należności.
Na skróty:
- Po 180 dniach od upływu terminu płatności uprawdopodabniamy brak możliwości ściągnięcia należności
- Składamy wniosek do urzędu skarbowego dłużnika o wydanie zaświadczenia, że jest on podatnikiem VAT czynnym
- Zawiadamiamy dłużnika, że chcemy skorzystać z możliwości starania się o „ulgę na złe długi”
- Jeśli w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia dłużnik nie ureguluje wierzytelności a my otrzymaliśmy zaświadczenie, że jest on podatnikiem VAT czynnym składamy za ten okres korektę podatku należnego (nie korygujemy kwoty netto – podatny opodatkowania)
- Z w/w deklaracją wysyłamy zawiadomienie do naszego urzędu skarbowego o podstawie i kwocie dokonanej korekty
- Wysyłamy w ciągu 7 dni zawiadomienie do dłużnika o dokonanej korekcie.
Źródło : http://www.eurolinkskancelaria.pl/?p=166