Zobacz:
Terminy
1. Wniosek o uzasadnienie wyroku rozwodowego
Napisanie apelacji ułatwi pisemny wyrok wraz z uzasadnieniem. Wniosek o uzasadnienie wyroku strona może złożyć w terminie tygodniowym od dnia jego ogłoszenia. Co istotne, stronie występującej przed sądem samodzielnie przy ogłoszeniu sentencji wyroku sędzia udziela wskazówek w kwestii sposobu i terminu wniesienia apelacji jako środka zaskarżenia ( art. 327 par. 1 K.p.c.).
Zobacz:
Wniosek o uzasadnienie wyroku rozwodowego - wzór
2. Sporządzenie uzasadnienia
Na żądanie strony z zachowaniem terminu uzasadnienie wyroku sędzia sporządza w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Co ważne, z art. 329 K.p.c. w sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni. Uzasadnienie wyroku zawiera wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.
3. Wniesienie apelacji
Od otrzymania uzasadnienia wyroku apelacja może zostać wniesiona w terminie dwutygodniowym. Z art. 369 par. 2 K.p.c., jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia. Apelację można sporządzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Składa się ją do sądu apelacyjnego za pośrednictwem sądu okręgowego, który wydał zaskarżony przez stronę wyrok. Można to zrobić osobiście lub drogą pocztową (list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru). Strona może zaskarżyć cały wyrok albo niektóre jego postanowienia (np. alimentację, korzystanie ze wspólnego mieszkania).
Co powinna zawierać apelacja
Apelacja powinna zawierać:
- miejscowość i datę
- nazwę i adres Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Okręgowego Wydział ...... (nazwa i adres), który wydał wyrok rozwodowy
- oznaczenie stron
- sygnaturę akt sprawy
- tytuł: Apelacja
- zakres zaskarżenia wyroku (np. zaskarżam powyższy wyrok w całości i zarzucam mu .......)
- o co strona wnosi (np. o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości )
- uzasadnienie
- załączniki (odpis apelacji)
Sprawdż:
Wniesienie apelacji od wyroku rozwodowego - jaka opłata?
Rozdział 1. Wyroki
Ważne!
W przypadku, gdy nie zostanie wniesiona apelacja, wtedy wyrok rozwodowy uprawomocnia się po 21 dniach od jego ogłoszenia. Sąd przesyła go wtedy do właściwego dla stron Urzędu Stanu Cywilnego.
Podstawa prawna:
- art. 327 - 329 , art. 367 - 369 Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny na 16 maja 2012 roku