Zobacz:
Uzasadnienie pozwu o rozwód
ABC rozwodu - rozwód krok po kroku ( poradnik )
Jakie załączniki należy dołączyć do pozwu o rozwód?
Składając pozew o rozwód nalezy przygotować dokumenty, potrzebne do przeprowadzenia sprawy rozwodowej. Najważniejszym z nich jest odpis zupełny aktu małżeństwa (oryginał) oraz skrócone odpisy aktu urodzenia dziecka/dzieci, zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wysokości zarobków.
Jeżeli powód pozostaje w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy jako osoba bezrobotna, wtedy dołącza do pozwu zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy z zaznaczeniem, czy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych. W przypadku, gdy powód korzysta z pomocy społecznej (zasiłki) - wtedy do pozwu dodaje zaświadczenie z właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej. W sutuacji, gdy dzieci uczęszczają do szkoły lub do przedszkola dołącza wtedy się zaświadczenie z tej placówki.
Udowodnienie okoliczności wskazanych w pozwie
Powód powinien udowodnić okoliczności wskazane przez niego w pozwie i mające wpływ na sprawę rozwodową (art. 6 K.c.).
Zobacz:
Powinien zatem:
1. W celu zwolnienia od kosztów sądowych do pozwu o rozwód należy załączyć oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie i rodziny oraz oświadczenie obejmujace szczegółowe dane o jej stanie rodzinnym, majatku, dochodach, żródłach utrzymania.
2. Jeżeli sąd zasądził wcześniej alimenty na dzieci należy dołączyć odpis wyroku sądowego.
3. W przypadku, gdy pozwany był karany za przemoc w rodzinie nalezy dołączyć odpis wyroku sądu karnego.
4. W sytuacji, gdy w rodzinie ma miejsce przemoc, ze strony pozwanego wtedy do pozwu należy dołaczyć Niebieskie Karty i zaświadczenia z dokonanych obdukcji lekarskich ( pobicie).
5. Jeżeli w pozwie o rozwód strona dochodzi śwaiadczeń alimentacyjnych dla siebie lub /i niepełnoletnich dzieci należy dołączyć posiadane faktury za zakupy np. podręcznikow dla dzieci, ubrań oraz obuwia, oraz zestawienie opłat za mieszkanie oraz media.
6. Dowodami na okoliczność zdrady, opuszczenia moga być listy, zdjęcia, nagrania dżwieku i obrazu.
Sprawdż:
Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych
Ważne!
Do sądu muszą trafić 2 komplety dokumentów: pozew rozwodowy wraz ze wszystkimi załącznikami. Ogólnie potrzebujemy dwa odpisy zupełne aktu małżeństwa i aktu urodzenia wspólnego dziecka/dzieci oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów. Do każdego pozwu dołączamy po jednym z wyżej wymienionych dokumentów.
Przykład
Załączniki:
1. Odpis zupełny aktu małżeństwa
2. Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka/dzieci
3. Zaświadczenie o pozostawaniu w zatrudnieniu oraz o wysokości dochodów
4. Odpis pozwu i załączników
Czy strona pozwana otrzymuje pozew razem z załącznikami?
Tak. Odpis pozwu rozwodowego sąd okręgowy przesyła pozwanemu wraz z załącznikami.
Na podstawie art. 207 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego pozwany może przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę wnieść odpowiedź na pozew. Co ważne przewodniczący może zarządzić wniesienie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie (Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r., nr 233, poz. 1381).
Temat powiązany:
Czy na obydwu pozwach podaje sie, o dołączeniu załaczników, czy tylko na jednym?
Pozew oraz jego odpis (nie kserokopia) powinien zawierać taką samą treść wraz z wymienionymi i dołączonymi załącznikami.
Podstawa prawna:
- art. 56 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
- art. 207 par. 1 i 2 Kodeksu postepowania cywilnego
Stan prawny na 18 maja 2012 roku