www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Pozostałe   »   art. 405-414KC - Bezpodstawne wzbogacenie cz.2

dragon 08 lipca 2011 art. 405-414KC - Bezpodstawne wzbogacenie cz.2

BEZPŁATNE ROZPORZĄDZANIE KORZYŚCIĄ

Art. 407. kc. Jeżeli ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, rozporządził korzyścią na rzecz osoby trzeciej bezpłatnie, obowiązek wydania korzyści przechodzi na tę osobę trzecią.

Z reguły rozporządzanie składnikami majątkowymi nie prowadzi do wstąpienia w sytuację dłużnika, dlatego też art. 407 kc, wprowadza odmienną regułę czyniąc dłużnikiem zubożonego osobę trzecią, która nabyła składnik majątku wzbogaconego (dłużnika kondykcyjnego), ponadto zwalnia dotychczasowego dłużnika od spełnienia zobowiązania w danym zakresie.

Rozporządzenie bezpodstawnie uzyskaną korzyścią na rzecz osoby trzeciej (art. 407 k.c.) nie zwalnia rozporządzającego od odpowiedzialności (art. 405 k.c.), jeżeli w chwili wyzbycia się korzyści powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu (art. 409 k.c.).

 
wyrok SN z dnia 20 listopada 1997 r., III CKU 67/97

Zakres odpowiedzialności osoby trzeciej:

a) Osoba trzecia odpowiada w zakresie korzyści, która nieodpłatnie uzyskała od pierwotnie wzbogaconego, jeżeli tylko część korzyści przeszła na nią to odpowiada proporcjonalnie (w przypadku zbycia odpłatnego pierwotnie wzbogacony będzie zobowiązany do wydania surogatów)
b) Odnosi się do niej norma z art. 409 kc., więc jeżeli nie jest już wzbogacona jej odpowiedzialność wygasa, chyba że powinna była się liczyć z obowiązkiem zwrotu.
c) Ma względem niej zastosowanie również art. 406kc., zatem będzie zobowiązana wydać surogaty gdy w takiej postaci otrzymała korzyść od pierwotnie wzbogaconego lub gdy sama w zamian za korzyść otrzymała surogaty.

Relacja art. 407 kc. do art. 169 kc.

§ 1. Jeżeli osoba nie uprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze.

Art. 407 kc. nie ma zastosowania w przypadku gdy właściciel (A) sam powierzył rzecz osobie (B), która będąc do tego nieuprawniona daną rzecz zbyła na rzecz osoby (C), na linii A-B może istnieć roszczenie windykacyjne o zwrot wartości rzeczy, natomiast wobec C nie ma obowiązku restytucyjnego.

Nabywca podlegający ochronie przewidzianej w art. 169 § 1 k.c. może powołać się na wadę prawną kupionej rzeczy polegającą na tym, że rzecz stanowi własność osoby trzeciej.

wyrok SN z dnia 24 lipca 2008 r., IV CSK 182/08

§ 2. Jednakże gdy rzecz zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona przez właściciela zostaje zbyta przed upływem lat trzech od chwili jej zgubienia, skradzenia lub utraty, nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu. Ograniczenie to nie dotyczy pieniędzy i dokumentów na okaziciela ani rzeczy nabytych na urzędowej licytacji publicznej lub w toku postępowania egzekucyjnego.

W przypadku zbycia rzeczy skradzionej, zgubionej lub w inny sposób utraconej osoba która dokonuje zbycia nie ma prawa nią władać i jest dłużnikiem właściciela (bezpodstawne wzbogacenie) w przypadku nieodpłatnego zbycia obowiązek zwrotu przechodzi na nabywcę, który staje się właścicielem rzeczy dopiero po upływie 3 lat, wtedy nie będzie już roszczenia windykacyjnego lecz roszczenie o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia z art. 407kc.

2. 
ROZLICZENIE NAKŁADÓW

Art. 408kc. § 1. Zobowiązany do wydania korzyści może żądać zwrotu nakładów koniecznych o tyle, o ile
nie znalazły pokrycia w użytku, który z nich osiągnął. Zwrotu innych nakładów może żądać o tyle, o ile zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania; może jednak zabrać te nakłady, przywracając stan poprzedni. § 2. Kto czyniąc nakłady wiedział, że korzyść mu się nie należy, ten może żądać zwrotu nakładów tylko o tyle, o ile zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania. § 3. Jeżeli żądający wydania korzyści jest zobowiązany do zwrotu nakładów, sąd może zamiast wydania korzyści w naturze nakazać zwrot jej wartości w pieniądzu z odliczeniem wartości nakładów, które żądający byłby obowiązany zwrócić.

Art. 408 kc. reguluje uprawnienie wzbogaconego do żądania zwrotu nakładów w zależności od rodzaju oraz od tego czy wiedział, że świadczenie mu się należy lub nie. Znajduje najczęstsze zastosowanie w sprawach w których dokonano nakładów na przedmiot darowizny następnie cofniętej.

Poprzez nakłady należy rozumieć wszelkiego rodzaju wydatki na przedmiot wzbogacenia, w szczególności chodzi o widoczne ulepszenia, np. wzniesienie budynku, remont, założenie nowej instalacji itp.

Jeżeli wartość nakładów dokonanych na darowanej nieruchomości przekracza znacznie wartość przedmiotu darowizny w postaci nieruchomości, a darowizna została skutecznie odwołana, brak jest z reguły podstaw do orzeczenia przez sąd o przeniesieniu własności darowanej uprzednio nieruchomości z powrotem na darczyńcę. W takim wypadku darczyńca może dochodzić roszczeń z tytułu równowartości przedmiotu darowizny, a uprzednio obdarowany zatrzymuje własność nieruchomości w naturze wraz z dokonanymi przez siebie nakładami.                                       

wyrok SN z dnia 30 czerwca 1987 r.,  III CRN 152/87

Art. 408 nie znajduje natomiast zastosowania tam gdzie o rozliczeniu nakładów decydują przepisy odnoszące się do danego stosunku – np. najmu.

Najemca, który dokonał nakładów na wynajmowaną rzecz, nie może dochodzić ich zwrotu od wynajmującego na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, lecz wyłącznie na podstawie przepisów normujących stosunki najmu; roszczenia jego z tego tytułu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy (art. 677 k.c.), niezależnie od tego, czy chodzi o nakłady konieczne, czy też użyteczne (ulepszenie rzeczy).

wyrok SN z dnia 4 listopada 1980 r., II CR 394/80

Zwrot nakładów koniecznych: § 1

Nakłady konieczne są niezbędne dla utrzymania rzeczy w stanie zdatnym do użytku lub dla zapobieżenia jej uszkodzeniu lub zniszczeniu, wzbogacony może żądać zwrotu takich nakładów o ile nie znajdują one pokrycia w użytku (majątkowym) osiągniętym przez wzbogaconego (np. pożytki, zysk z samochodu lub komputera, zaoszczędzone wydatki)

Zwrot innych nakładów: § 2

Są to nakłady poczynione w celu ulepszenia rzeczy (użyteczne – impensae utile) lub czynione w celu zaspokojenia indywidualnych upodobań wzbogaconego (impensae voluptariae) można domagać się ich zwrotów tylko o tyle o ile zwiększają wartość korzyści, nakazuje się przy tym dokonania analizy w chwili wydania korzyści.

Zwrot wartości korzyści  § 3

Przepis ten jest wyjątkiem od zasady zwrotu korzyści w naturze lub zasady surogacji, jego uzasadnieniem jest konieczność uwzględnienia sytuacji gdy ze względu na wartość lub znaczenie nakładów zwrot korzyści w naturze byłby nieracjonalny lub prowadził do pokrzywdzenia osoby zobowiązanej lub zubożonego.

Z punktu widzenia zubożonego ten przepis ma sens, gdy brak mu środków na zwrot poczynionych nakładów lub gdy dana rzecz nie przedstawia dla niego już wartości uzytkowej.

O przewidzianym w art. 408 § 3 k.c. nakazaniu przez sąd zamiast wydania korzyści w naturze - zwrotu jej wartości w pieniądzu z odliczeniem wartości nakładów, które żądający byłby obowiązany zwrócić, niedopuszczalne jest orzekanie z urzędu, bez zgłoszonego przez stronę lub strony odpowiedniego żądania procesowego.

wyrok SN z dnia 30 czerwca 1987 r.,  III CRN 152/87

3.     
WYGAŚNIĘCIE OBOWIĄZKU ZWROTU

Art. 409 kc. Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

Artykuł 409 KC, wprowadzający tzw. zasadę aktualności wzbogacenia, stanowi swoistą źrenicę przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu1. Analizowana norma jest wręcz konieczna dla utrzymania spójności sytemu prawa, w którym roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia jest samoistne. Można to ująć w następujący sposób: roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia (inaczej: restytucyjne, kondykcja) ma szeroki zakres zastosowania, może swobodnie konkurować z innymi skargami (np. windykacyjną i odszkodowawczą), jest łatwe procesowo, więc musi istnieć punkt, w którym przejawiać się będzie jego słabość.

Teoretycznie o zakresie skargi restytucyjnej decyduje chwila zamknięcia rozprawy przez sąd rozpatrujący sprawę (art. 316 § 1 KPC), Obowiązek wygasa, jeśli ten, kto korzyść uzyskał, nie jest już wzbogacony. Nie chodzi przy tym wyłącznie o istnienie przedmiotu, który uzyskał wzbogacony (korzyści pierwotnej), lecz wzbogacenia jako powiększonego stanu całego majątku.

Wzbogacenie ma miejsce wtedy, gdy majątek tego, kto korzyść uzyskał, w chwili zamknięcia rozprawy jest większy, niż byłby, gdyby nie doszło do bezpodstawnego wzbogacenia.

Ustalenie wartości wzbogacenia i zubożenia powinno zostać dokonane nie na datę wystąpienia z żądaniem wydania wzbogacenia, ale na datę wystąpienia powinności liczenia się przez wzbogaconego z obowiązkiem zwrotu korzyści uzyskanej bez podstawy prawnej.

wyrok SN z dnia 19 października 2007 r., I CSK 259/07

Zaostrzony zakres odpowiedzialności:

Osoba, która wyzbywa się korzyści a powinna była się liczyć z obowiązkiem jej zwrotu podlega zaostrzonej odpowiedzialności, przy czym zaostrzenie odpowiedzialności wchodzi w grę jedynie przy spełnieniu 2 przesłanek:
q Wzbogacony własnym działem doprowadził do zmniejszenia wzbogacenia (wyzbycie się lub zużycie korzyści)
q Wzbogacony powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu

W konsekwencji takiego pojęcia wzbogacony nie odpowiada, gdy doszło do odpadnięcia wzbogacenia w sposób inny niż poprzez jego działanie (przypadkowa utrata, uszkodzenie przez osobę trzecia, przepadek z art. 412 kc.

Powinność liczenia się z obowiązkiem zwrotu korzyści:

Powinność tą utożsamia się z reguły ze złą wiarą, wskazując jednak, iż jest to pojęcie pojemniejsze od niej.

Pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc jego obowiązek liczenia się ze zwrotem świadczenia ogranicza się zasadniczo do sytuacji, w których ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia (art. 409 w związku z art. 410 § 1 k.c. i w związku z art. 300 k.p.). Ciężar dowodu w tej kwestii spoczywa na pracodawcy.

wyrok SN  z dnia 9 stycznia 2007 r., II PK 138/06

Osoba wzbogacona powinna liczyć się z obowiązkiem zwrotu korzyści zwłaszcza gdy wie, iż ona jej się nie należy, zatem gdy zna wadliwość swojego postępowania. Podobnie jest w przypadku gdy wzbogacony powinien wiedzieć, że jego wzbogacenie jest bezpodstawne na podstawie okoliczności mu towarzyszących. (otrzymanie przekazu na pokaźną sumę od kogokolwiek, gdy ta suma była nienależna)

Ze zwrotem korzyści powinien liczyć się również wierzyciel, który wyegzekwował należność na podstawie nieprawomocnego wyroku zaopatrzonego w rygor natychmiastowej wykonalności.

Strona, która egzekwuje świadczenie zasądzone na jej rzecz nieprawomocnym wyrokiem zaopatrzonym w rygor natychmiastowej wykonalności, powinna się liczyć z obowiązkiem zwrotu w razie oddalenia jej powództwa o te świadczenie na skutek rewizji strony przeciwnej.

wyrok SN z dnia 24 marca 1967 r., III PZP 42/66

Pracownik, który odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę, złożonego na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (jednolity tekst: Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 ze zm.), kwestionując istnienie przyczyny wypowiedzenia, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu odprawy z art. 8 tej ustawy (art. 409 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

wyrok SN z dnia 3 października 2005 r., III PK 82/05

Przypisanie pracownikowi powinności liczenia się z obowiązkiem zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia za pracę (art. 409 KC w związku z art. 405 KC i art. 300 KP) musi uwzględniać, że zgodnie z art. 18 KP pracodawca może indywidualnym aktem przyznać pracownikowi wynagrodzenie w rozmiarze większym, niż wynikający z obowiązujących przepisów płacowych.

wyrok  SN z dnia 20 czerwca 2001 r., I PKN 511/00

W przypadku osób prawnych liczenie się z obowiązkiem zwrotu opiera się na ryzyku organizacyjnym, gdyż powinna liczyć się z w/w obowiązkiem wtedy gdy w ramach jej struktury znajduje się lub powinna się znajdować informacja z której wynika ta powinność.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
Ocena: 3,86
Rafał Łuczkowski
PORADY: 4    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres