Konferencja jest już czwartym tego rodzaju wydarzeniem organizowanym w ramach Białoruskiego Programu Badawczego Instytutu. Skupia wokół siebie czołowych badaczy, ekspertów i działaczy społecznych z Białorusi, Europy i Stanów Zjednoczonych.
Tematyka tegorocznej konferencji będzie zróżnicowana, jednak punktem wspólnym łączącym i spajającym wszystkie wątki będzie próba odpowiedzi na pytanie jak wyglądają współczesne relacje polityczne i ekonomiczne Białorusi z jej sąsiadami oraz jaki wpływ na obecny stan tych stosunków mają związki kulturowe i historyczne stereotypy.
Konferencja organizowana jest przy współpracy z białoruskim oddziałem Konrad-Adenauer-Stiftung, Open Society Institute oraz National Endowment for Democracy. Uczestnikami i gośćmi konferencji będą europejscy politycy, polscy i międzynarodowi eksperci oraz białoruscy badacze i działacze społeczni.
Podczas konferencji omówione zostaną problemy tj. kondycja społeczna i ekonomiczna państwa, polityka publiczna w perspektywie regionalnej. Innymi ważnym aspektami diagnozy obecnej sytuacji jest pytanie o przeszłość, a co się z tym wiąże, o postrzeganie przez Białorusinów swoich sąsiadów na przestrzeni dziejów. Jak zmieniały się stereotypy i jaki wpływ miały one na wzajemne relacje w regionie?
Jeden z paneli poświęcony będzie pamięci zmarłego w tym roku badacza i eksperta Vitalego Silickiego, dyrektora Białoruskiego Instytutu Studiów Strategicznych (BISS) w latach 2007-2011. Tytuł panelu brzmi: „Białoruś i jej szanse na europeizację?” Panel ten będzie próbą odpowiedzi na pytanie, w jakim miejscu obecnie znajduje się Białoruś na drodze do zbliżenia się do Unii Europejskiej.
Konferencję rozpoczyna panel “Kto uratuje kraj? Kryzys w Białorusi – sytuacja w rok po wydarzeniach grudnia 2010”. Gośćmi będą Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (Polska), poseł Mantas Adomenas (Litwa), poseł Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal (Polska), Alaksandr Milinkievič przewodniczący Ruchu „Za Svabodu” (Białoruś).
Wszyscy zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o potwierdzenie przybycia drogą mailową lub telefoniczną:
E mail: conferencecivicspaceinstitute.org.pl, numer telefonu (+48) 22 543 55 58.