Dobrze napisany list motywacyjny
sprawi, że przyszły pracodawca zaprosi kandydata do pracy na rozmowę kwalifikacyjną.
Co powinien zawierać list motywacyjny?
List motywacyjny powinien być krótki, przemyślany i konkretny. Nie może zawierać żadnych błędów ortograficznych ani stylistycznych. Nie należy podawać w nim zwrotów ogólnikowych zawartych w poradnikach np. jestem przedsiębiorczy, otwarty. Co ważne, list motywacyjny ma być uzupełnieniem CV (Curriculum Vitae ) nie zaś jego powtórzeniem. Należy w nim podkreślić jakie korzyści będzie miał pracodawca, w przypadku zatrudnienia aplikującego.
List motywacyjny powinien zawierać:
1) miejsce
i datę jego przygotowania (prawy górny róg);
2) imię,
nazwisko, adres, nr telefonu, adres email (lewy górny róg);
3) imię,
nazwisko, stanowisko, nazwa i adres
instytucji, do której kierowany jest list motywacyjny (prawa strona pod datą);
4) zwrot
grzecznościowy np. Szanowny Panie);
5) numer
referencyjny (jeżeli jest to oferta pracodawcy);
6) treść
listu (wstęp, rozwiniecie, zakończenie);
7) zwrot
grzecznościowy np. Łączę wyrazy szacunku;
8) czytelny
własnoręczny podpis (imię, nazwisko)
Adresujemy list motywacyjny
List motywacyjny powinien być adresowany do konkretnej osoby, która zajmuje się rekrutacją w firmie np. dyrektor /kierownik działu personalnego. Można ustalić jego imię, nazwisko, dzwoniąc wcześniej do przyszłej firmy. Niektóre instytucje nie chcą udzielać telefonicznie takich informacji, wtedy pozostaje katalog branżowy firm lub wyszukiwarka w Internecie. List należy zatytułować: Szanowna Pani/Szanowny Panie.
Podajemy numer referencyjny
Jeżeli odpowiadamy na ogłoszenie zamieszczone w prasie lub w Internecie zawsze w liście motywacyjnym należy podać jego numer referencyjny. Będziemy wtedy pewni, że przesłane dokumenty nie zaginą .
Piszemy list
W pierwszej części listu należy napisać, dlaczego staramy się o pracę w danej firmie. Literatura podaje, że powodem napisania listu może być „(…) odpowiedż na pewne ogłoszenie” albo „(…) spodziewane w przyszłości wakaty”, czyli wolne stanowiska . [2]
Odpowiadając na ogłoszenie prasowe należy podać tytuł prasowy oraz datę jego publikacji Jeżeli źródłem informacji o wolnych miejscach pracy jest Internet, wówczas należy podać nazwę portalu i datę ogłoszenia. W przypadku, gdy firma nie ogłaszała naboru pracowników należy napisać dlaczego aplikujemy się do tej firmy ( np. przeczytaliśmy ciekawy artykuł prasowy, gdzie i kiedy) i na jakim stanowisku chcemy pracować. Można wtedy zaznaczyć, że prosimy o rozważenie naszej kandydatury, jeżeli będzie wolny etat.
W drugiej części listu należy udowodnić, że nasza kandydatura jest odpowiednia. Rozwijamy zatem „(…) punkty CV, które bezpośrednio są związane z daną ofertą pracy”. [3] Podkreślamy swoje atuty związane z przyszłą praca (np. wykształcenie kierunkowe, doświadczenie zdobyte na podobnym stanowisku pracy, predyspozycje).Nie należy pisać o swoich słabych stronach. Można zawsze zadeklarować chęć udziału w szkoleniach lub kursach specjalistycznych. Pamiętać należy o zamieszczaniu informacji prawdziwych.
Na zakończenie należy zasugerować przyszłemu pracodawcy dalszy kontakt. Można napisać, że przyjmiemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w dogodnym dla pracodawcy terminie.
Używamy formuły grzecznościowej
Kończąc list motywacyjny używamy zwrotu grzecznościowego „ Z poważaniem”.
Podpisujemy się czytelnie
List motywacyjny należy podpisać własnoręcznie imieniem i nazwiskiem.
Ważne!
W odpowiedzi na ogłoszenie o wolnych miejscach pracy firma otrzymuje wiele dokumentów aplikacyjnych Można zatem po kilku dniach zatelefonować do działu personalnego z upewnieniem się, czy list motywacyjny wraz z CV dotarł do pracodawcy.
Objaśnienia:
[1] Eggert M., „Doskonałe CV”, Poznań 2005, s.93
[2] McGee P., „Jak napisać CV”, Warszawa 2002, s. 68
[3] tamże, s.68
Sprawdź również :
- wzór listu motywacyjnego
- list motywacyjny po angielsku
- jak napisać list motywacyjny
Listy motywacyjne do pobrania
List motywacyjny po angielsku.doc
List motywacyjny - pracownik fizyczny / ślusarz.doc
List motywacyjny - główny księgowy.doc
List motywacyjny - handlowiec.doc
List motywacyjny - specjalista ds. marketingu.doc
List motywacyjny - specjalista ds. reklamy.doc
List motywacyjny - dziennikarz.pdf
List motywacyjny - asystent działu PR.pdf
List motywacyjny - analityk finansowy.pdf
List motywacyjny - informatyk.pdf
List motywacyjny - sekretarka.doc
List motywacyjny - przedstawiciel handlowy.doc
List motywacyjny - sprzedawca.doc