Kioski do końca sierpnia będą testowane w urzędach miast w Katowicach i Chorzowie.
Obecnie wszelkiego rodzaju instytucje wykorzystują już systemy informatyczne. Nie mają one jednak wystarczających rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby osobom niewidzącym i niesłyszącym na swobodne uzyskiwanie informacji w urzędach. Nie istniały dotąd również rozwiązania, które mogłyby wspierać osoby z każdym rodzajem niepełnosprawności.
Pomoc dla niepełnosprawnych
W jaki sposób infomat-e pomoże osobom niepełnosprawnym? Umożliwi np.
zdobycie zrozumiałych informacji o wymaganych procedurach załatwiania
dowodu osobistego, o dostępności książki w katalogu bibliotecznym, o
prezentowanym w muzeum dziele sztuki lub godzinie odjazdu pociągu.
Jednak
- jak zapewniają twórcy systemu - zakres jego możliwości będzie zależał
od specyfiki instytucji czy firmy, która zdecyduje się go wdrożyć oraz
potrzeb przyszłych użytkowników.
Oprócz urzędów i instytucji administracji publicznej może on być stosowany w sklepach, galeriach handlowych, muzeach, bibliotekach, domach kultury, na pocztach, w bankach, lotniskach, dworcach czy uczelniach.
Jak działa informat-e
Kiosk ma czujnik wykrywający obecność osoby, która do niego podchodzi. Wtedy uruchamia się ekran z głównymi przyciskami menu, a osoba podchodząca słyszy komunikat zachęcający do podniesienia słuchawki.
Osoby całkowicie niesłyszące mogą odczytać informacje na ekranie. "Ponieważ niesłyszący od urodzenia czasem mają problem z językiem polskim, dlatego informacje, które znajdują się w kiosku przedstawiono w bardzo uproszczonej formie. Oprócz tego na ekranie znajduje się wirtualna postać, która przekazuje informacje, posługując się językiem miganym" - opisał kierownik projektu.
Poza dotykowym ekranem, na którym wyświetla się menu, system jest wyposażony w specjalny pulpit, nazywany "manipulatorem", przygotowany z myślą o osobach niewidomych. Oprócz pulpitu mogą one skorzystać też ze słuchawki i dowiedzieć się m.in., jak dostać się do konkretnego miejsca w urzędzie. Osoby niedowidzące teksty wyświetlane na ekranie mogą powiększyć odpowiednim przyciskiem. W razie potrzeby infomat-e pozwoli na uzyskanie połączenia telefonicznego z osobą właściwą do załatwienia danej sprawy.
Jak zapewniają twórcy, do tej pory nie istniały rozwiązania, które mogłyby wspierać osoby z każdym rodzajem niepełnosprawności, a równocześnie dostępne dla użytkowników bez dysfunkcji.
Żródło: www.nauka.gov.pl