www.prawnik-online.eu   »   Własna firma   »   Marketing www   »   Logo firmy - identyfikacja wizualna firmy

redakcja 24 sierpnia 2013 Logo firmy - identyfikacja wizualna firmy

Co to jest CI?

Corporate Identity to cały system, którego tworzenie zaczyna się od najważniejszego elementu jakim jest logo, a dalej poprzez określenie kolorystyki, firmowych krojów pisma, projekty akcydensów (wizytówki, papeteria), stronę internetową, wszelakie materiały reklamowe, wewnętrzny i zewnętrzny wygląd siedziby firmy i wiele innych elementów, CI może kończyć się nawet na ustaleniu sposobu odbierania telefonów przez pracowników. Krótko mówiąc tworzy ją wszystko, co składa się na to, jak firma jest postrzegana przez klientów. Mianem podstawowej identyfikacji określa się zazwyczaj elementy, które powinna posiadać każda, nawet mała działalność, czyli opracowanie logo, wizytówek, papieru firmowego i teczki ofertowej.

Czy identyfikacja wizualna jest naprawdę ważna? Pomyślmy o klientach supermarketu - ilu z nich czyta opis produktu, analizując jego zawartość, a ilu dokonuje wyboru na podstawie opakowania? Tych drugich jest bez wątpienia więcej. Podobny mechanizm funkcjonuje w przypadku firm na rynku. Zanim klient zapozna się z naszą ofertą najpierw oceni nas na podstawie pierwszego wrażenia. Jeśli nie będziemy wyglądać jak profesjonalna firma nie zainteresuje się tym, co oferujemy.

Logo to symbol firmy

Najistotniejszym i zarazem najtrudniejszym ogniwem w budowaniu marki jest znak firmowy. Jest symbolem firmy, a to oznacza, że musi przekazywać jak najwięcej treści przy zachowaniu możliwie najprostszej formy. Jakie są podstawowe zadania logo? Zwrócić na siebie uwagę klienta. Zapewnić pozytywny odbiór tego, co chcemy mu zakomunikować. Spowodować, że klient zapamięta to, co w pierwszym kontakcie jest najważniejsze, czyli nazwę firmy. Jego rola nie kończy się jednak na pierwszym wrażeniu. W dalszej relacji logo będzie mieścić w sobie i reprezentować wszystkie opinie, jakie klient sobie o nas w trakcie współpracy wyrobił. Dlatego ważne jest, aby logo było ponadczasowe i nie traciło na swojej atrakcyjności.

Logo jest znakiem i jak każdy znak posiada trzy główne cechy - funkcję, znaczenie i formę. Pamiętajmy, że funkcja determinuje znaczenie znaku, a znaczenie determinuje jego formę. Funkcją logo jest przyciągnięcie klientów poprzez komunikat, że nasza firma oferuje to, czego szukają. Ten komunikat (czyli znaczenie logo) powinien być dobrze przemyślany, ponieważ musi trafiać do klientów, na których nam najbardziej zależy, jednocześnie nie odstraszając pozostałych.
Forma powstaje na końcu, ale nie można jej nazwać najmniej ważną. Forma przekazuje znaczenie logo i realizuje tym samym jego funkcję. Musi robić to w celny, atrakcyjny i łatwo przyswajalny sposób, więc wymaga najwięcej pracy. Stworzenie dobrego logo nie jest więc zadaniem łatwym.

Pomyśl o identyfikacji swojej firmy!

Duże firmy od lat doskonale wiedzą, jak istotny jest wizerunek i inwestują w jego budowanie ogromne pieniądze. Korzystają one z usług agencji, które tworzą kompleksowe strategie wizerunkowe. Poprzez badania rynku i wiele innych aspektów określają, jaka identyfikacja będzie dla danej firmy najefektywniejsza. Jeśli jesteśmy właścicielem niedużej firmy to ze względów finansowych zapewne nie będziemy mieli takiej możliwości. Strategię będziemy musieli opracować samodzielnie i jedynie jej wykonanie zlecić profesjonalistom. Jak nie popełnić błędu, który sprawi, że identyfikacja firmy będzie przynosić straty a nie korzyści? Poniżej przybliżę najczęściej popełniane grzechy.

Siedem grzechów głównych

1. Dobra nazwa to podstawa.

Dobre logo to takie, które odpowiednio koreluje z nazwą firmy, trafnie przekazuje jej sens. Kwestię nazwy warto bardzo dobrze przemyśleć. Ciekawa nazwa (np. zawierająca grę słów, połączenie dwóch obrazów, ciekawych skojarzeń) daje możliwość stworzenia logo, które zainteresuje klienta, wywoła pozytywny odbiór. Oczywiście kiepskie logo może zmarnować najlepszą nazwę, ale z drugiej strony nawet bardzo dobry znak nie uratuje nazwy słabej, ponieważ całość nie będzie spójna, logo nie będzie wysyłać do odbiorcy logicznego komunikatu.

2. Nie odkładaj na później.

Zakładanie działalności wymaga dużego wkładu finansowego i kwestia tworzenia identyfikacji wizualnej, ze względu na swój koszt bywa często pomijana, odkładana "na później". To błąd, ponieważ od początku budowania firmy i zdobywania zaufania klientów powinniśmy być reprezentowani przez logo, które z tymi pozytywnymi opiniami będzie kojarzone. Musimy sobie uświadomić, że jest to element w dzisiejszych czasach niezbędny.

3. Nie bój się zmian.

Często wśród firm, które funkcjonują jakiś czas na rynku, ale ruszyły z amatorską identyfikacją panuje przekonanie, że nie powinno się tego zmieniać. Właściciele firm boją się, że są kojarzeni z posiadanym logo i zmiana sprawi, że przestaną być rozpoznawani. Jeśli klient poznał już naszą firmę to zmiana logo nie spowoduje, że zapomni jej nazwę, nie będzie wiedział z kim ma do czynienia i firma na tym straci. Wręcz przeciwnie - zmiana na lepsze kojarzy się z progresem - jeśli firma się zmienia to znaczy, że się rozwija i tym bardziej warto z nią współpracować. Odpowiednio przeprowadzona rewitalizacja identyfikacji nie spowoduje utraty klientów, a przyciągnie tych, którzy byli do tej pory odstraszani.

4. Wybieraj profesjonalistów.

W dzisiejszych czasach możemy napotkać mnóstwo amatorskich ofert. Wiele osób odkrywa, że nie jest problemem zainstalować na komputerze odpowiedni program i podawać się za grafika. Oczywiście ich usługi są atrakcyjne z powodu nieporównywalnie niższych cen. Nieprofesjonalnie wykonana identyfikacja może nam jednak zwyczajnie zaszkodzić. Oprócz kwestii estetycznej, źle przygotowane logo może powodować wiele problemów technicznych podczas jego wykorzystywania w przyszłości (np. przy wykonywaniu reklam). Kolejny istotny aspekt to prawa autorskie. Internet pełny jest przypadków plagiatów i zwykłych kradzieży projektów. Kupujący nie jest nawet świadomy, że projekty, które widzi w portfolio grafika zostały po prostu "pożyczone". Pomijając odpowiedzialność prawną pomyślmy o kosztach, które poniesiemy kiedy będziemy zmuszeni zmienić nasze logo. Warto współpracować z profesjonalistami i mieć pewność dobrze wykonanego projektu.

5. Myśl jak Twój klient.

Większość właścicieli niewielkich firm kieruje się przede wszystkich swoim gustem. Oczywiście naturalnym jest, że logo naszej firmy musi się nam podobać. Ważniejsze jest jednak, aby podobało się ono naszym klientom. Musimy zastanowić się, kto jest naszym targetem, na jakich klientach najbardziej nam zależy i pod ich kątem tworzyć identyfikację wizualną firmy. Jeśli mężczyzna otwiera sklep z damską bielizną może się zdarzyć, że logo firmy nie będzie mu się podobało, ale powinien mieć na uwadze przede wszystkim to, czy będzie się ono podobało jego klientkom.

6. Zaufaj grafikowi.

Jeśli wybieramy wykonawcę naszego przyszłego logo dlatego, że podobają nam się jego dotychczasowe realizacje to musimy zaufać mu, że nasz projekt również będzie starał się wykonać jak najlepiej. Grafik, który projektuje logo spędza nad nim wiele czasu, próbuje różnych rozwiązań i wybiera te najlepsze. Kieruje się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Często zdarza się, że sugestie zmian wysuwane przez klienta są dla projektu niekorzystne, ale zdanie grafika, który ich odradza jest ignorowane. Idąc do lekarza nie mówimy mu jak ma nas leczyć, a przecież od tego zależy nasze życie. Przyjmujemy, że zrobi on wszystko, żeby nam pomóc, bo zna się na medycynie lepiej niż my. Identyfikacja wizualna w dużej mierze opiera się na estetyce, więc daje możliwość oceny przez każdego, nawet laika. Ale tak jak wspominałem, to że takie czy inne logo nam się podoba nie oznacza jeszcze, że będzie dobrym logo dla naszej firmy. Pamiętajmy o tym, że specjalista, któremu powierzamy nasze zlecenie działa w dobrej intencji i jego działania podyktowane są dobrem projektu.

7. Bądź konsekwentny.

Projektowaniu identyfikacji wizualnej powinno towarzyszyć stworzenie księgi znaku, która prezentuje reguły stosowania logo oraz pozostałych elementów tej identyfikacji. Często zdarza się jednak, że klient który taką księgę na swoje życzenie otrzymuje sam nie przestrzega opisanych w niej zasad. Pamiętajmy, że gdyby takie aspekty nie były istotne, nie byłyby sugerowane. Najważniejszą cechą Corporate Identity jest spójność wszystkich tworzących ją elementów. Konsekwencja w stosowaniu ustalonych wzorców jest bardzo istotne w budowaniu wizerunku firmy.

Więcej :  

Maciej Sznitowski 
Znaki Szczególne
www.znaki-szczegolne.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: logo identyfikacja wizualna projekty logo logo firmy
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1