Podstawowa różnica w porównaniu z dotychczasowymi dowodami jest brak rubryki z adresem zameldowania. Dzięki czemu nie będzie konieczności wymiany dowodu za każdym razem, gdy zmienimy miejsce zamieszkania (więcej o sprawach związanych z meldunkami: Zameldowanie na pobyt stały- opis procedury oraz Wymeldowanie z pobytu stałego). Nowy dokument nie będzie zawierał również rysopisu oraz wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Ma to uprościć procedurę wydawania dowodu osobistego, dzięki czemu proces ten będzie bardziej przyjazny dla obywatela. Do dowodu zostanie natomiast wprowadzona informacja o obywatelstwie polskim. Ułatwi to posługiwanie się dowodem osobistym jako dokumentem poza granicami kraju.
Prawo do dowodu osobistego
Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi RP już od chwili urodzenia. Natomiast pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty. Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia, jest ważny przez okres 5 lat od daty wydania dowodu osobistego. Dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 5 rok życia, jest ważny przez okres 10 lat od daty wydania dowodu osobistego.
Wniosek o dowód już nie tylko w miejscu zamieszkania
Wniosek o dowód będzie można złożyć dowolnej gminie, a nie jak dotąd tylko w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Wniosek złożymy również przez Internet. Wydanie dowodu osobistego następi nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany.
Nowe dowody osobiste będą wydawane od 2011 roku. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku. W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności. Nowe dowody osobiste będą bezpłatne.