Regulacja prawna
Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 359 par. 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Z art. 481 par. 1 K.c. wynika, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
W uzasadnieniu wyroku z dnia 9 stycznia 2008 r. , sygn. akt II CSK 393/07 Sąd Najwyższy podaje: „(...) Słowa "chociażby nie poniósł żadnej szkody", zawarte w art. 481 par. 1 k.c., należy interpretować jako zwolnienie wierzyciela z obowiązku dowodzenia faktu zaistnienia szkody i jej wysokości przy domaganiu się świadczenia odsetek za opóźnienie od dłużnika,(...)”.
Rozporządzenie Rady Ministrów
Wysokość odsetek ustawowych określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Kieruje się ona koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzenia rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stop procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
Z treści Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych wynika, że wysokość odsetek ustawowych wynosi 8% w stosunku rocznym. Niniejsze rozporządzenie zostało opublikowane w Dz.U. z dnia 22 grudnia 2014 r. pod pozycją 1858 i obowiązuje od dnia 23 grudnia br.
„Zmiana wysokości odsetek ustawowych okazała się niezbędna po obniżeniu przez Radę Polityki Pieniężnej (8 października 2014 r.) stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego z 4 % w stosunku rocznym do poziomu 3 % rocznie. W efekcie tej obniżki wysokość odsetek ustawowych, ustalona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych, na poziomie 13 % została oceniona jako nadmierna” – uzasadnia Ministerstwo Sprawiedliwości, które opracowalo projekt rozporzadzenia.
Podstawa prawna:
- art. 359 par. 1, par. 2, par. 3, art. 481 par. 1 Kodeksu cywilnego,
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (Dz.U z 2014 r., poz. 1858).
Żródło: Ministerstwo Sprawiedliwości – www.ms.gov.pl
Stan prawny na 27 grudnia 2014 roku