Dostosowuje ona prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 czerwca 2014 r. (sygn. akt 35/11). Trybunał Konstytucyjny uznał, że odpłatność za drugie studia stacjonarne na uczelni publicznej jest niezgodna z Konstytucją.
Sprawdż:
Odpłatność za drugi kierunek studiów w uczelniach publicznych jest niekonstytucyjna
Ustawa ma na celu dostosowanie kierunków kształcenia do wymogów rynku pracy. Studia wyższe będą mają być powiązane ze środowiskiem pracy, zaś studenci lepiej przygotowywani do wejścia na rynek pracy .
Po zmianach uczelnie będą mogły poszerzać współpracę z przedsiębiorstwami nie tylko w wymiarze badawczym, ale również praktycznym i dydaktycznym. Ustawa nakłada na uczelnie obowiązek organizowania co najmniej 3-miesięcznych praktyk zawodowych na kierunkach praktycznych.
Nowelizacja wprowadza też studia międzyuczelniane i dualne prowadzone z pracodawcami. Celem nowelizacji jest także otwarcie drogi na studia dla osób dojrzałych – uczelnie będą mogły zaliczyć na poczet studiów ich wiedzę i umiejętności zdobyte w pracy zawodowej, na kursach czy szkoleniach. Umożliwi to podjęcie studiów w skróconym trybie osobom aktywnym zawodowo, które nigdy nie studiowały lub też chcą zmienić czy uzupełnić swoje kwalifikacje – czytamy na stronie Sejmu.
Nowela ustawy została skierowana do Senatu.
Żródło: Sejm RP – www.sejm.gov.pl