Urlop rodzicielski bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzynskiego
Pracownica matka dziecka może jeszcze przed jego urodzeniem podjąć decyzję w sprawie skorzystania z 52 - dniowego urlopu rodzicielskiego. Pisemny wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po jego zakończeniu 6 - tygodniowego urlopu rodzicielskiego, musi zostać złożony nie później niż 14 dni po porodzie. Powyższe wynika z dyspozycji zawartej w art. 179[1] Kodeksu pracy. Niniejszy wniosek jest dla pracodawcy wiążący.
Dodatkowy urlop macierzyński a po jego zakończeniu urlop rodzicielski
Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Na podstawie art.182[1] par. 3 Kodeksu pracy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński (całość urlopu lub jego część ) należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Co ważne, o każdą część dodatkowego urlopu macierzyńskiego należy wnioskować oddzielnie. Druga część urlopu musi przypadać po zakończeniu jego pierwszej części.
W przypadku, gdy pracownica – matka dziecka chce skorzystać z 26 - tygodniowego urlopu rodzicielskiego, wtedy bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (art. 182[1] par. 1 pkt a K.p.) w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jego rozpoczęciem korzystania z niniejszego urlopu składa wniosek do pracodawcy. Co istotne, z art. 182[1a] K.p. może złożyć wniosek o cały urlop rodzicielski lub tylko jego część. Ustawodawca dopuścił bowiem podział urlopu rodzicielskiego na trzy części. Żadna z tych części nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej w wymiarze wielokrotności tygodnia. Pracodawca ma obowiązek uwzględnienia wniosku.
Podstawa prawna:
- art. 179[1] , art. 182[1] art. 182[1a ] par. 1-2, par. 4 Kodeksu pracy
Stan prawny na 17 czerwca 2013 roku