Zobaczmy przepisy
Urlop wypoczynkowy pracownik powinien wykorzystać w naturze. W przypadku, gdy pracownik nie może wykorzystać swojego urlopu wypoczynkowego ”(…) w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (…)”, wtedy pracodawca ma obowiązek wypłacenia mu należnego ekwiwalentu za urlop (art. 171 par. 1 K.p.).
... oraz stanowisko Sądu Najwyższego
W wyroku z dnia 11 czerwca 1980 r., I PR 43/80 Sąd Najwyższy wskazał: „W świetle przepisów art. 152, 171 i 172 k.p. ekwiwalent pieniężny należny pracownikowi za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy podlega ochronie w takim samym zakresie jak wynagrodzenie za pracę”.
Decyduje tytuł wykonawczy
Pracodawca osobno „rozlicza’ z komornikiem wynagrodzenie za pracę i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.
Jeżeli komornik zajął wynagrodzenie z tytułu należności innych niż alimentacyjne, wtedy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy podlega ochronie tak jak wynagrodzenie za pracę. Stanowi o tym art. 87[1] par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy (K.p.): Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości: 1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
Przy egzekucji należności innych niż alimentacyjne pracodawca może potrącić do połowy ekwiwalentu, zostawiając dla pracownika minimalne wynagrodzenie za pracę po wcześniejszym dokonaniu potrąceń zusowskich oraz podatkowych ( art. 87 par. 1 pkt 2, art. 87 par. 3 pkt 2 K.p.).
W przypadku, gdy ekwiwalent urlopowy jest mniejszy lub równy płacy minimalnej, wtedy pracodawca nie dokonuje z niego żadnych potrąceń komorniczych.
W sytuacji gdy wynagrodzenie pracownika jest zajęte na podstawie przedłożonego przez komornika tytułu wykonawczego na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, wtedy po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy pracodawca potrąca ekwiwalent za urlop wypoczynkowy do wysokości trzech piątych (art. 87 par. 1 pkt 1 , art. 87 par. 3 pkt 1 K.p.). Pozostałą część ekwiwalentu wypłaca pracownikowi, ponieważ kwota wolna od potrąceń nie dotyczy należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych (art. 87[1] par. 1 K.p.).
... a potwierdza linia orzecznicza Sądu Najwyższego
W drugiej tezie wyroku z dnia 29 stycznia 2007 r. , II PK 181/06 Sad Najwyższy podaje: „Z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności niż określone w art. 87 § 1 k.p".
W jego uzasadnieniu czytamy: „Zgodnie z art. 87 § 1 k.p. (...) z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności: 1) sumy egzekwowane z mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, 2) sumy egzekwowane z mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, 3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p. Inne należności mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie (art. 91 k.p.).
Przepis ten nie podlega wykładni rozszerzającej, a zatem pracodawca może potrącać bez zgody pracownika tylko ściśle określone w nim należności. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się także, że ochronie takiej jak wynagrodzenie za pracę podlegają również inne świadczenia, w tym wynagrodzenie za czas urlopu i , będący surogatem urlopu, ekwiwalent pieniężny należny pracownikowi za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (por. wyrok z dnia 11 czerwca 1980 r., I PR 43/80, OSNCP 1980 nr 12, poz. 248).
Zobacz także:
Egzekucja alimentów z minimalnego wynagrodzenia za pracę - czy jest możliwa?
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Podstawa prawna:
- art. 87 par. 1- 3, art. 87 [1] par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy
Stan prawny na 28 maja 2016 roku