Regulacja prawna
Z treści art. 767 par. 2 K.p.c. wynika , że każda ze stron postępowania egzekucyjnego tj. wierzyciel, dłużnik osoba trzecia może wnieść skargę na czynność komornika w czasie której prawa strony zostały zaniechane lub zagrożone. Jest na to tydzień czasu od dnia dokonanej lub zaniechanej czynności komornika (art. 767 par. 4 K.p.c.).
Przykłady:
- Wierzyciel zlecił komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika za wynagrodzeniem a komornik zaniechał tej sprawy (art. 797[1] K.p.c.)
- Komornik zajął dłużnikowi dotację unijną która zgodnie z art. 831 par. 1 pkt. 2a K.p.c. nie podlega egzekucji
- Komornik zajął dłużnikowi alimenty na dziecko (art. 833 par. 6 K.p.c.)
- Komornik zaniechał wydania postanowienia o umorzeniu postępowania z urzędu (art. 824 par. 1 K.p.c.)
- Komornik przedwcześnie umorzył postępowanie z powodu bezskuteczności egzekucji
Poprzez złożenie do sądu skargi na czynności komornika powyższe osoby podejmują obronę w toczącym się postępowaniu egzekucyjnym.
Zobacz:
Skarga na czynności komornika - omówienie
Komornik poszukuje majątku dłużnika - w jaki sposób?
Wniesienie skargi na czynności komornika z art. 25 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - tekst jedn.: Dz.U. 2014. 1025 (dalej: u.k.s.c.) podlega opłacie stałej w kwocie 100 zł.
Zwolnienie od opłaty za wniesienie skargi
Na podstawie art. 102 ust. 1 i 2 u.k.s.c. osoba fizyczna może zostać zwolniona przez sąd z opłaty od wniesienia skargi na czynności komornika, jeżeli złoży do sądu rejonowego wydział cywilny wniosek w którym wykaże, że nie jest w stanie dokonać powyższej opłaty bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i żródłach utrzymania. Formularz takiego oświadczenia jest dostępny w biurze podawczym każdego sądu. Można go także pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Niniejszy wniosek można złożyć do sądu razem z wnoszoną skargą.
Przykładowy wzór wniosku
............, 2015 - ....... - .......
Sąd Rejonowy
Wydział Cywilny
ul. ......................................
00 – 000 ............................
Wnioskodawca:
.......................................
(imię i nazwisko)
.......................................
(adres zamieszkania)
.......................................
(PESEL)
Wniosek o zwolnienie od opłaty za wniesienie skargi na czynności komornika
Wnioskodawca wnosi o zwolnienie go przez sąd od opłaty stałej za wniesienie skargi na czynności Komornika Sądu Rejonowego w ......................... , Rewir I ....................................... w sprawie o sygn. KM ............ . Wnioskodawca nie jest w stanie ponieść opłaty od wniesienia niniejszej skargi bez uszczerbku koniecznego dla utrzymania siebie i rodziny.
Uzasadnienie
..................................................................... (należy przedstawić stan faktyczny wniesienia skargi na czynności komornika, podać liczbę osób w rodzinie i żródła jej utrzymania np. emerytura, renta, wynagrodzenie za pracę, działalność gospodarcza, zasiłek, świadczenie, stypendium, alimenty oraz stan majątkowy np. mieszkanie, lokaty bankowe, nieruchomości, opisać wydatki miesięczne i całość udokumentować poprzez decyzje właściwych organów np. decyzje z ZUS, decyzje z OPS, zaświadczenia np. o pozostawaniu w ewidencji osób bezrobotnych, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, PIT za rok ubiegły)
.................................... (podpis wnioskodawcy)
Załączniki:
1) wypełniony formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i żródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym,
2) ........................... ( załączniki wymienione we wniosku).
Linia orzecznicza NSA
W sprawie zwolnienia od kosztów sądowych istotne jest przedstawienie sytuacji materialnej osób, które są na utrzymaniu wnioskodawcy. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w uzasadnieniu Postanowienia wydanego dnia 9 czerwca 2015 r. sygn. akt I GZ 313/15 : „Wykazanie zatem sytuacji materialnej obojga małżonków, przynajmniej w zakresie wystarczającym do scharakteryzowania rzeczywistych możliwości płatniczych małżonka domagającego się dofinansowania z budżetu państwa, jest w postępowaniu w przedmiocie przyznania prawa pomocy konieczne”.
W Postanowieniu wydanym w dniu 22 maja 2015 r. , sygn. akt I GZ 282/15 NSA wyraził następujący pogląd: „ (...) skarżący nie przedstawił (...) sytuacji majątkowej swojej żony, w szczególności poprzez udokumentowanie osiąganych przez nią dochodów, posiadanych ewentualnych nieruchomości, cennych ruchomości, oszczędności i rachunków bankowych. Uchylenie się od tego obowiązku, poprzez powoływanie się na rozdzielność majątkową małżonków, nie pozwala na prawidłowe zweryfikowanie aktualnej sytuacji finansowej skarżącego. (...) Sąd (...) orzeka o przyznaniu prawa pomocy jedynie na wniosek strony, zatem to w jej interesie leży przedstawienie i uwiarygodnienie okoliczności uzasadniających ten wniosek”.
Zwolnienie od opłat sądowych
Sąd rozpoznaje niniejszy wniosek na posiedzeniu niejawnym i wydaje Postanowienie. Na postanowienie sądu I instancji przysługuje zażalenie do sądu okręgowego (art. 394 par. 1 pkt 2 K.p.c.). Zarówno wniosek jak i zażalenie na wydane postanowienie jest wolny od opłat sądowych. Powyższe wynika z art. 95 ust. 2 pkt 1 u.k.s.c.
Ważne!
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Podstawa prawna:
- art. 102 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz.U. 2014.1025)
Stan prawny na 6 lipca 2015 roku