www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Postępowanie cywilne   »   Egzekucja komornicza 2016 ? nowe zasady (2)

wanda50plus 26 września 2016 Egzekucja komornicza 2016 ? nowe zasady (2)

Zobacz:

Egzekucja komornicza 2016 – nowe zasady (1)

Poznajmy zatem zmiany wnoszenia skargi na czynności komornika po zmianie w Kodeksie postępowania cywilnego (K.p.c.).

Do 7 września 2016 roku skargę na czynności komornika  można  było złożyć do sądu w okręgu którego działa komornik.

Sprawdż przepisy sprzed nowelizacji:

Skarga na czynności komornika - omówienie

Po zmianie przepisów na czynności komornika w dalszym ciągu przysługuje skarga do sądu rejonowego z tym , że wnosi się ją za pośrednictwem komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania ( art. 737 par. 1 w zw. z par. 5 K.p.c.).

Ograniczenie

W świetle art. 737 par. 1[1] Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) skarga nie przysługuje na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług.

Kto może złożyć skargę

Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone (art. 737 par. 2 K.p.c.).

Wymogi formalne skargi

Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem (art. 737 par. 3 K.p.c.).

Termin  do wniesienia skargi

Skargę na czynności komornika wnosi się w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona; w innych przypadkach − od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia − od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana (art. 737 par. 4  K.p.c.).

Do kogo kieruje się skargę po zmianie przepisów

Zgodnie z  art. 737 par. 5 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) skarga taka powinna być składana do sądu rejonowego nie bezpośrednio tylko za pośrednictwem komornika, który prowadzi daną egzekucję. Jeżeli komornik uzna ją za zasadną, wówczas   uwzględni ją w całości i sprawa zakończy się bez udziału sądu na etapie komorniczym. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.   

W przeciwnym przypadku  komornik ma 3 dni od dnia otrzymania skargi na przygotowanie uzasadnienia dla zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania. Razem z uzasadnieniem przekazuje wtedy skargę razem z aktami komorniczymi sprawy do właściwego sądu.

Przeczytaj także:

Zwolnienie od opłaty za wniesienie skargi na czynności komornika - czy jest możliwe ?

Podstawa prawna:

- art. 737 Kodeksu postępowania cywilnego

Stan prawny na 8 września 2016 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: skarga na czynności komornika postępowanie egzekucyjne poradnik dłużnika prawo 2016 egzekucja komornicza - zmiany
Ocena: 4,84
Wanda Książek
Ukończyłam studia licencjackie w 2009 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na wydziale socjologii. Interesuję się prawem pracy, prawem cywilnym i prawem konsumenckim.
PORADY: 142    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres