Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić
... z urzędu
Komornik nie będzie prowadził egzekucji, jeżeli dłużnik nie posiada majątku np. jest bezrobotny, nie ma w swoim mieszkaniu wartościowych przedmiotów, nie posiada samochodu. Taka egzekucja jest wtedy bezskuteczna, ponieważ komornik nie znalazł majątku dłużnika z którego mógłby zaspokoić wierzyciela. Komornik umorzy prowadzone postępowanie, ale wcześniej zawiadomi o tym wierzyciela oraz go wysłucha. Co istotne, wierzyciel może w tej sytuacji skorzystać z instytucji wyjawienia przed sądem majątku dłużnika ( art. 913 – 920[2] K.p.c.).
Zobacz:
Wniosek o wyjawienie majątku - wzór
... albo na wniosek wierzyciela
Na podstawie art. 825 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) na wniosek wierzyciela organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub w części jeżeli zażąda tego wierzyciel .
Uchylenie czynności egzekucyjnych
Umorzenie przez komornika postępowania egzekucyjnego w podanych wyżej warunkach oznacza, że uchylone zostają czynności egzekucyjne. Niespłacony dług wraz z odsetkami w dalszym ciągu pozostaje. Wierzyciel może zatem ponownie wystąpić z wnioskiem o wszczęcie jego egzekucji.
Zezwala na to art. 826 K.p.c. zgodnie z którym umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możności wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna.
Wierzyciel ma czas 10 lat, ponieważ z art. 125 Kodeksu cywilnego (K.c.) po upływie tego okresu przedawnia się wyrok sądowy lub sądowy nakaz zapłaty. Zgodnie z art. 8 ust. 5 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 790) wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.
Sprawdż:
Przedawnienie nakazu zapłaty - termin przedawnienia
Przerwanie biegu przedawnienia
W świetle art. 123 par. 1 pkt 1 K.c. bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 26 lutego 2014 r., I ACa 1081/2013 wynika, że umorzenie postępowania egzekucyjnego z mocy art. 824 § 1 pkt 3 K.p.c. powoduje, że zaczyna się na nowo bieg terminu przedawnienia.
Przeczytaj także:
W jaki sposób wierzyciel może odzyskać zasądzoną należność, jeżeli komornik umorzył egzekucję ?
Podstawa prawna:
- art. 123 par. 1 pkt 1 , art. 125 par. 1 Kodeksu cywilnego
- art. 825 - 826 Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny na 11 listopada 2015 roku