Szczegółowy program szkolenia:
- Idea budżetowania zadaniowego w Polsce.
- Budżet zadaniowy w ustawie o finansach publicznych.
- Budżet tradycyjny jako podstawa gospodarki finansowej państwa a budżet zadaniowy jako uzasadnienie w układzie zadań do ustawy budżetowej – nota budżetowa i jej rola w budżetowaniu zadaniowym.
- Organizacja równoległego funkcjonowania budżetu w układzie tradycyjnym i jego uzasadnienia w układzie zadaniowym.
- Definicja funkcji państwa, zadań w ramach danej funkcji, podzadań i działań, opis celów zadań, podstawa prawna zadania, mierniki wykonania i ich wartości docelowe, formularze budżetowe w materiałach i załącznikach zawartych w uzasadnieniu ustawy budżetowej – katalog funkcji, zadań, podzadań i działań na rok 2012.
- Problem funkcji 22 – negatywne konsekwencje unikania wydatków ramach funkcji 22.
- Układ wojewódzki budżetu zadaniowego na rok 2012.
- Ewidencja księgowa wykonywania budżetu w układzie zadań oraz nowe przepisy w zakresie księgowania budżetu w układzie zadań w świetle zmian rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości – zakres funkcjonowania nowego konta pozabilansowego 990 „Plan finansowy wydatków budżetowych w układzie zadaniowym” w roku 2012.
- Powiązanie kont 980, 981 i 982 z kontem 990 - opis zasad kalkulacji i rozliczania wydatków budżetowych na zadanie, różnica pomiędzy wydatkami a kosztami w układzie zadań.
- Pomiar mierników wykonania zadania – mierniki finansowe i niefinansowe, jednostki miary mierników, sposoby i koszty ich pomiaru.
- Typowe błędy związane z budową miernika, np.: poczucie zadowolenia obywateli czy też odsetek osób pozytywnie oceniających pracę instytucji i ich wpływ na jakość finansów publicznych jako procesów gromadzenia i wydatkowania środków publicznych.
- Zasady sporządzania nowej sprawozdawczości RB-BZ1 I RB-BZ2 w układzie zadaniowym w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2011 roku.
- Odpowiedzi na pytania.
Dodaj swój komentarz