Który bukmacher jest legalny?!
Najważniejszą sprawą jest wybór tylko tych bukmacherów, którzy są legalni w Polsce. Jak można zatem odróżnić legalną firmę od tej bez licencji? Polskie prawo wyraźnie rozgranicza spółki, które mogą legalnie działać w polskiej przestrzeni internetu od tych, które takiej działalności prowadzić nie mogą. Każda spółka, która chce świadczyć usługi zakładów wzajemnych stacjonarnie lub internetowo, musi złożyć wniosek do Ministerstwa Finansów. Po spełnieniu określonych wymogów i pozytywnej decyzji, bukmacher otrzymuje zezwolenie na okres 6 lat. Zagraniczne strony bez licencji z kolei trafiają na czarną listę i są blokowane przez usługodawców sieciowych. Ważne jest także to, że korzystanie z ich usług może wiązać się z wysokimi karami finansowymi i utratą wszystkich wygranych środków.
Jak zatem wiedzieć, który bukmacher jest legalny? Otóż istnieją pewne charakterystyczne cechy, odróżniające bukmacherów legalnych od tych nielegalnych. Listę tych cech, a także aktualną listę legalnych bukmacherów znaleźć można na portalu Legalni Bukmacherzy Online. Warto także pamiętać, że na stronach rządowych także znajduje się aktualna lista spółek z licencją, dlatego warto tam takiej listy poszukać, ponieważ jest to najbardziej aktualne źródło informacji.
Gra u bukmachera tylko z kontem gracza
Każda osoba, która jest zainteresowana obstawianiem zakładów w sieci, musi posiadać u wybranego bukmachera indywidualne konto internetowe. Tak wynika zarówno z ogólnych jak i wewnętrznych przepisów bukmachera. Rejestracji dokonać mogą jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia. Bukmacherzy wymagają od graczy podania najważniejszych danych osobowych: imienia i nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania, numeru telefonicznego czy PESEL. Ponadto, legalna gra wymaga zweryfikowania tożsamości. Polega ono na przesłaniu firmie bukmacherskiej skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości. Dopiero po weryfikacji można zgodnie z prawem wypłacać ewentualne wygrane z konta gracza na rachunek bankowy. Założenie konta gracza jest konieczne i określone w przepisach polskiego prawa. Nie ma innej opcji oprócz punktów naziemnych do skorzystania z usług bukmacherów bez konta online.
Legalnie znaczny z podatkiem
Różnica pomiędzy legalnymi a nielegalnymi bukmacherami widoczna jest m.in. w kwestii płacenia podatków. U zagranicznych firm bez licencji gracze w ogóle nie płacą podatków. Dlatego też przyjmuje się, że w 2019 roku szara strefa nadal sięgała poziomu w okolicach 50%, co oznacza, że nawet co drugi zakład w Polsce mógł być zawierany u nielegalnych bukmacherów. W przypadku legalnych spółek na rynku konieczne jest płacenie obowiązkowego podatku od kuponu. Wynosi on 12% i jest automatycznie pobierany z każdego obstawianego kuponu. Pieniądze te następnie wędrują do Skarbu Państwa. Legalne obstawianie w Polsce może się wiązać także z obowiązkiem zapłacenia drugiego podatku. Sytuacja ta ma miejsce wtedy, kiedy wygrana z kuponu przekroczy 2280 złotych. W takim momencie konieczne jest zapłacenie 10% podatku od wygranej, który jest automatycznie potrącany przez bukmachera. Chcąc zatem legalnie obstawiać zakłady w Polsce, musimy nastawić się na płacenie podatków. Nie warto jednak próbować tego unikać, bo grzywna za udział w nielegalnym hazardzie może być niezwykle dotkliwa (do 120 stawek dziennych).
Graj świadomie i bezpiecznie
Choć zakłady bukmacherskie stają się bardzo popularną formą rozrywki, to jednak wiele osób zapomina o bezpiecznej i rozważnej grze. Coraz częściej bowiem słyszy się o osobach, które zbyt wiele przegrywają, dochodząc wręcz do stanu długów i bankructwa. Ponadto sporo osób staje się uzależnionymi od zakładów, adrenaliny, chęci wysokich wygranych. Ma to potem wpływ nie tylko na finanse, lecz i życie osobiste, zawodowe. Warto zatem zawsze z ostrożnością podchodzić do zakładów bukmacherskich, gdyż wciąż przecież mamy do czynienia z hazardem.