Pytanie tylko, czy będzie to polski węgiel? Pomimo znaczących zapasów tego surowca w kraju istnieje bowiem realne ryzyko, że zostanie on w dużej mierze wyparty przez tańszy węgiel z zagranicy. Znikają techniczne bariery w portach i można go nie tylko eksportować, ale też importować. Firmy transportowe są gotowe przewieźć każdy ładunek w każde miejsce. Dlatego nie da się ukryć, że o przyszłości polskiego węgla decydować będzie konkurencyjność – cena połączona z jakością.
W obecnej gospodarce decydujące znaczenie ma rachunek ekonomiczny. Energetyka - największy odbiorca węgla w kraju - jest prywatna bądź obecna na giełdzie i wszyscy, z tego czy innego względu, muszą spoglądać na koszty. Dlatego też, zdaniem ekspertów, przygotowując ofertę współpracy dla energetyki na kolejne lata - albo polskie górnictwo zrozumie, że musi być konkurencyjne, albo za jakiś czas zejdzie na margines.
Zarówno w sensie prawnym, jak i czysto biznesowym w interesie każdego zakładu leży jak największa pewność i stabilność dostaw węgla. Tę stabilność zapewnia prawidłowo skonstruowana umowa. Dokument ten gwarantuje pewność funkcjonowania instalacji oraz prawidłowej gospodarki finansowej. Dlatego też tak ważne jest aby zawierane kontrakty były optymalnie przystosowane do specyfiki zakładowej czy polityki kapitałowej firmy.
Analiza rynku pokazuje, że preferowane dotychczas umowy wieloletnie, zawierające określony mechanizm kształtowania ceny, który w tym zakresie gwarantował stabilność dostaw i notowań węgla coraz częściej zastępowane są tańszymi dziś kontraktami spotowymi i bardziej opłacalnymi transakcjami z zagranicznymi kontrahentami. Realia rynkowe zmuszają bowiem podmioty do stałej czujności a także ponownego przyglądania się zawartym już umowom, weryfikacji niektórych klauzul i renegocjacji niektórych zapisów. Taka sytuacja nie wpływa korzystnie na wzajemne relacje w biznesie.
W trakcie warsztatów „Zamówienia i kontrakty w górnictwie” będziemy chcieli skupić się na zagadnieniach związanych z prawidłowym konstruowaniem i realizowaniem umów na dostawy węgla. Zaproszeni przez nas eksperci - praktycy omówią także kwestie handlu na terenie Polski, a także importu/eksportu za granicę za pośrednictwem, jak i bezpośrednio od dostawcy oraz aspekty organizacyjne związane z dostawami węgla (akcyza, logistyka, finansowanie umów).
Zapraszamy do uczestnictwa!
Kontakt z organizatorem:
Agnieszka Kozłowska
Project Manager
Agnieszka.kozlowska@scc.com.pl
www.PowerMeetings.eu
22 740 67 80