Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego zachodzi w trzech przypadkach:
- Śmierć uprawnionego do alimentów
- Śmierć zobowiązanego do alimentacji
- Uchylenie obowiązku alimentacyjnego
Z chwilą śmierci uprawnionego obowiązek alimentacyjny wygasa, ponieważ przestaje istnieć zakres świadczeń alimentacyjnych ( art. 135 KRiO). Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce także, gdy umiera zobowiązany do alimentacji.
Sprawdż:
DZIAŁ III OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY
Dług alimentacyjny
Na podstawie art. 139 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ( KRiO) w przypadku śmierci zobowiązanego obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców. Niezapłacone za życia zobowiązanego alimenty bieżące do chwili jego śmierci stają się długiem spadkowym ( Uchwała SN z dnia 15 lipca 1965 r., III CO 36/65). Z art. 137 par. 1 KRiO roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się po upływie 3 lat.
Zmiany obowiązku alimentacyjnego
Uchylenie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wówczas, gdy:
- uprawniony zdobył wykształcenie i podjął zatrudnienie albo otrzymał korzyść majątkową ( spadek, darowizna) i może się już samodzielnie utrzymać lub
- zobowiązany utracił możliwość uzyskiwania jakiegokolwiek zarobku
Podstawę prawna ustalenia, że obowiązek alimentacyjny wygasł stanowi art. 138 w powiązaniu z art. 133 par. 1 KRiO. W przepisach Działu III - Obowiązek alimentacyjny Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ustawodawca nie podał w jaki sposób powinny być dokonywane zmiany obowiązku alimentacyjnego.
Z pomocą przychodzi utrwalone orzecznictwo Sądu Najwyższego. Z mającej moc zasady prawnej Uchwały Składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 1954 r. wynika, że zmniejszenia lub ograniczenia czasu trwania świadczeń alimentacyjnych dochodzić można tylko poprzez wniesienie powództwa do sądu (pozew).
Zobacz:
Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego
Podstawa prawna:
- art. 133 par. 1 , art. 135, art. 138, art. 139 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 8 pażdziernika 2012 roku