Czy płacić abonament RTV ?
Zjawisko unikania płacenie abonementu RTV prowadzi do znacznego uszczuplenia środków finansowych, którymi dysponują media publiczne. Sytuacja ta w dużym stopniu jest wynikiem zapowiedzi Donalda Tuska dotyczącej zniesienie abonamentu. Obietnica ta była jdnak tylko pustymi słowami a my w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani przez ustawę z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych - do ponoszenia opat abonamentowych. Ze względu na złą sytuację ekonomiczną telewizji publicznej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zintensyfikowała w ostatnim czasie działania mające na celu wyegzekwowanie zaległego abonamentu.
Statystyki pokazują, że większość nie płaci
Dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wpływach z tytułu opłat abonamentowych najlepiej uwidaczniają skalę zjawiska niepłacenia abonamentu. Zgodnie danymi KRRiTV spośród niemal 13,5 mln gospodarstw domowych w Polsce ponad 7,5 mln posiada zarejestrowane odbiorniki, w tym niemal 5,8 mln opłaca abonament. Zarazem ponad 7,5 mln gospodarstw nie opłaca abonamentu, z czego jednak ponad 1,8 mln to gospodarstwa domowe posiadające zarejestrowane odbiorniki i zwolnione od opłat abonamentowych, a około 5,7 mln to gospodarstwa domowe posiadające odbiorniki niezarejestrowane; zarazem ponad 2 mln gospodarstw domowych opłacających abonament długotrwale (przez czas dłuższy niż 3 miesiące) zalega z opłatami.
Po jakim czasie następuje przedawnienie ?
Osoby długotrwale zalegające z opłatami abonamentowymi zastanawiają się nad tym po jakim okresie uda im się powołać na zarzut przedawnienia a tym samym po jakim okresie uda im się uniknąć płacenia abonamentu ? Czy przedawnienie abonamentu RTV następuje po 3 latach ( tak jak opłaty okresowe za usługi telefoniczne i inne usługi abonamentowe ) czy może w tym przypadku abonamentu RTV przedawnienie następuje innym terminie ?
3 letni okres przedawnienia
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 07 maja 2009 roku (III CZP 20/09) termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na postawie ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, określa art. 118 K.c. Zasadą więc jest, że roszczenia o opłaty abonamentowe ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat. Taki okres nie dotyczy jednak abonamenty RTV ponieważ abonament taki jest opłatą o charakterze administracyjnym !
Przedawnienie abonamentu RTV
Jak już wcześniej wspomniałem abonament RTV jest opłatą o charakterze administracyjnym. Abonament RTV stanowi przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie publiczne, które wyróżnia jej celowy charakter. W stosunku do należności głównej jak również do odsetek jako opłat publicznoprawnych należy stosować rozdział III Ordynacji podatkowej. Zgodnie z treścią art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie to przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. W przypadku abonamentu RTV, przepis ordynacji podatkowej stanowi przepis szczególny względem regulacji zawartych w 118 K.c. tak więc w przypadku opłat abonementu RTV przedawnienie następuje po 5 latach a nie po 3 latach jak w przypadku pozostałych opłat abonamentowych. Zarówno należność główna jak również odsetki podlegają wyegzekwowaniu zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Sprawdź również :
Abonament radiowo telewizyjny w 2011- stawki
Czy trzeba płacić abonament telewizyjny ?
Przedawnienie roszczeń - terminy
www.prawnik-online.eu
»
Porady »
Prawo administracyjne »
Abonament RTV - kiedy następuje przedawnienie ?
mariusz.szaszor 21 października 2011 Abonament RTV - kiedy następuje przedawnienie ?
Powszechnym zjawiskiem jest unikanie przez większość gospodarstw domowych uiszczania abonamentu RTV. Po jakim okresie można zatem powołać się na zarzut przedawnienia i uniknąć płacenia zaległego abonamentu ? Po 2,3,5 a może 10 latach ?
Czytaj również
Skorzystaj już dziś
Dodaj swój komentarz
Skorzystaj z naszych usług
- Wykwalifikowani prawnicy
i adwokaci - Zrozumiały język
- Bezpłatne pytania dodatkowe
- Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Popularne porady prawne
1.Czy osoba bezrobotna, która odbywa staż może dodatkowo...
2.Wniosek o wydanie świadectwa pracy zmarłego - wzór
3.Wzór oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w...
4.Zmiana powództwa - przykładowy wzór pisma do sądu pracy
5.Numer NIP Google - VAT ID number
6.Regulamin wspólnoty mieszkaniowej - przykładowy wzór
7.Wezwanie do zapłaty odprawy z tytułu zwolnienia...
8.Kiedy PITY może podpisać pełnomocnik
1.Czy osoba bezrobotna, która odbywa staż może dodatkowo...
2.Wniosek o wydanie świadectwa pracy zmarłego - wzór
3.Wzór oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w...
4.Zmiana powództwa - przykładowy wzór pisma do sądu pracy
5.Numer NIP Google - VAT ID number
6.Wezwanie do zapłaty odprawy z tytułu zwolnienia...
7.Regulamin wspólnoty mieszkaniowej - przykładowy wzór
8.Przestępstwa ścigane z urzędu
1.ABC rozwodu - rozwód krok po kroku
2.List motywacyjny - uniwersalny wzór
3.Czynny żal - wzór pisma do Urzędu Skarbowego
4.Zwolnienie lekarskie - kiedy, komu, ile ?
5.Wniosek o urlop macierzyński - wzór z omówieniem.
6.Jak odszukać testament?
7.Lista obecności ? wzór z omówieniem
8.Zasiłek macierzyński - warunki otrzymania zasiłku