W jakim celu sporządza się biznesplan
Konieczność opracowania biznesplanu, nie ma odzwierciedlenia w przepisach prawnych. Biznesplan może napisany na potrzeby własne firmy, lub w celu starania się o pomoc z zewnątrz. Biznesplan ma pomóc przedsiębiorcy w uzyskaniu kredytu bankowego na otwarcie działalności gospodarczej lub jej dofinansowanie. Kredyt taki może być przeznaczony na nabycie dóbr trwałych (maszyny i urządzenia do produkcji, środki transportu).
Biznesplan tworzymy niekiedy w celu uzyskania środków na podjecie dzialalności gospodarczej
Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415) osoba bezrobotna zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy ma możliwość starania się o otrzymanie jednorazowych środków na podjęcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Obok dokumentów niezbędnych do pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku powinien zostać również dołączony biznesplan planowanego przedsięwzięcia.
Biznesplan można napisać samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnych firm konsultingowych lub firm doradczych.
Cechy biznesplanu
Biznesplany mogą być różne w zależności od wymogów instytucji finansującej dane przedsięwzięcie. Biznesplan powinien być:
1) celowy, ponieważ cel jest w tym przypadku najważniejszy;
2) konkretny, czyli oparty na prawdziwych danych (np. dane liczbowe);
3) przejrzysty, czyli prosty w konstrukcji;
4) realny, czyli możliwy do wykonania w określonych warunkach ekonomiczno – społecznych;
5) elastyczny, czyli dający możliwość jego modyfikacji.
Struktura biznesplanu
W literaturze przedmiotu (Filar E., Skrzypek J., „Biznes Plan”, Warszawa 2002, s. 43) podana została struktura prawidłowo sporządzonego biznesplanu. Zawarta ona została w „(…) trzech grupach tematycznych (…) :
1) Badanie przedsiębiorstwa – opis i analiza; oszacowane możliwości wprowadzenia zmian, ogólna opinia o przyszłej działalności.
2) Opracowanie zasadniczego planu – szczegółowa analiza oraz plan przekształceń i rozwoju (…).
3) Plan wprowadzenia w życie - plan wdrożenia: powołanie zespołów lub osób odpowiedzialnych za realizacje oraz wyznaczenie jej nieprzekraczalnych terminów.”
Objaśnienia:
[1] Sasin W., „Biznesplan Poradnik praktyczny”, InterFart 2001, s.8;