Zobaczmy przepisy
W świetle art. 133 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
...i pogląd Sądu Najwyższego
Rodzice mają zatem obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletniego dziecka, pod warunkiem, że nie ma ono jeszcze wyuczonego zawodu i kontynuuje naukę w szkole lub na wyższej uczelni oraz ma chęć się do nauki. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 listopada 1997 r., III CKN 257/97. Czytamy w nim: „Przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym rodziców wobec dzieci, które osiągnęły pełnoletność, brać należy także pod uwagę, czy wykazują one chęć dalszej nauki oraz czy ich osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie nauki”.
Pozew do sądu
Pełnoletnie dziecko może złożyć do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich pozew o zasądzenie alimentów od jednego z rodziców na jego rzecz.
Zobacz:
Sąd zbada wtedy sytuację majątkową rodziców oraz możliwości zarobkowe rodzica zobowiązanego do alimentacji. Ustali także, czy dziecko osiąga odpowiednie wyniki w nauce. Może sprawdzić również wyniki nauczania osiągane w szkole średniej.
Sprawdż także:
Alimenty dla studiującego dziecka
Wiek dziecka a alimenty
Podstawa prawna:
- art. 133 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 28 lipca 2012 roku