Posiadanie przez dziecko paszportu nie jest tożsame ze zgodą na wyjazd. O istotnych sprawach dziecka jego rodzice zawsze decydują wspólnie. Do takich spraw należy zgoda na wyjazd dziecka za granicę np. w celach edukacyjnych, leczniczych lub na wypoczynek.
Regulacja prawna
W świetle art. 97 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRiO) jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Z art. 97 par. 2 KRiO wynika, że o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. W razie w braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się z tym problemem do sądu rejonowego, wydział rodzinny i nieletnich w miejscu zamieszkania dziecka. Stosownie do art. 97 par. 2 KRiO sąd wydaje wtedy postanowienie, które zastępuje zgodę jednego z rodziców .
Zgoda na wyjazd
Niepełnoletnie dziecko, które posiada swój paszport może wyjechać za granicę z jednym z rodziców albo pod opieką innej osoby dorosłej. W przypadku, gdy dziecko wyjeżdża z jednym z rodziców, wtedy konieczna jest na niego zgoda drugiego rodzica. W sytuacji gdy, dziecko jedzie za granicę pod opieką osoby dorosłej, wówczas oboje rodzice wyrażają zgodę na jego wyjazd.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w Postanowieniu z dnia 6 marca 1985 r. (III CRN 19/85) zgodnie z którym „(...) wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”.
Sprawdż:
Wniosek do sądu o wyrażenie zgody na wyjazd dziecka za granicę na wakacje - wzór
Co istotne, w Postanowieniu z dnia 14 października 1970 r. (III CRN 181/70), Sąd Najwyższy stwierdził, że wyjazd i zatrzymanie dziecka wbrew woli drugiego rodzica i bez zgody sądu może być uznane za nadużycie władzy rodzicielskiej i może skutkować jej pozbawieniem.
Przykład
1. Rodzice dziecka są małżeństwem. Sąd rodzinny ograniczył ojcu dziecka władzę rodzicielską do prawa kontaktu z dzieckiem. Tutaj matka dziecka może samodzielnie decydować o wyjeżdzie z dzieckiem za granicę.
2. Rodzice dziecka nie są małżeństwem. Dziecko mieszka z matką. Matka chce go zabrać za granicę, ponieważ chce zobaczyć sie z mieszkającą tam rodziną. Dziecko ma już własny paszport, ale zgodę na wyjazd dziecka musi uzyskać od jego ojca. W świetle Uchwały Sądu Najwyższego z dnia 11 listopada 1971 r. (III CZP 69/71) „Na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka”.
Klauzula notarialna
Zgoda na wyjazd niepełnoletniego dziecka za granicę musi być potwierdzona stosowną klauzulą notarialną. Pismo sporządza rodzic/rodzice dziecka, a notariusz potwierdza jedynie autentyczność jego /ich podpisów złożonych w kancelarii.
Przykładowy wzór oświadczenia:
....................., 2014 , - ........ - ........
.......................................................
...................................................... (oznaczenie rodzica/rodziców dziecka: imię/imiona, nazwisko, adres, PESEL)
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę
Wyrażam/ Wyrażamy zgodę na wyjazd córki/syna ................... (imię/imiona, nazwisko, PESEL ), która/ który posiada paszport nr ............ do ................. (nazwa kraju docelowego) na okres od .......... do ......... 20 ..... r. pod opieką ........................ (imię, nazwisko, PESEL) posiadająca paszport nr ............
Na czas wyjazdu ......................... (imię nazwisko osoby pod opieką której dziecko wyjeżdża za granicę) może podejmować wszelkie decyzje dotyczące dziecka.
........................................ (podpis/podpisy notarialnie poświadczone)
Załącznik: - skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
Ważne!
Potwierdzoną notarialnie zgodę na wyjazd dziecka za granicę musi przetłumaczyć tłumacz przysięgły na język kraju docelowego. Jest ona bowiem wymagana przy wjeżdzie do tego kraju oraz przy jego opuszczeniu.
WAŻNE!
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Podstawa prawna:
- art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 22 września 2014 roku