Jeżeli wniosek nie zawiera żadnych braków, jest w nim wskazane miejsce pracy lub rachunek bankowy, dokonane zostaje zajęcie.
Odpis zajęcia zostaje przesłany do wiadomości stronom. Po nadesłaniu pieniędzy na rachunek komornika, w terminie nie późniejszym niż 4 dni od daty wpływu jest obowiązek przekazania ich uprawnionemu, a jeżeli dopuści się do opóźnienia, komornik jest obowiązany zapłacić uprawnionemu odsetki, od nie przekazanych w terminie kwot (art. 22 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji). W przypadku posiadanych przez dłużnika wierzytelności (np. z tytułu dzierżawy, najmu itp.) możliwe jest też ich zajęcie. Jeżeli zaś egzekucja skierowana zostaje do ruchomości (np. telewizor, samochód itp.) zostają one zajęte i sprzedane na licytacji publicznej, a środki uzyskane ze sprzedaży przekazane wierzycielowi.
Nie ma przeszkód też, aby złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości (np. z własnościowego prawa do lokalu). Musi być to jednak wyraźnie określone we wniosku i wskazana konkretna nieruchomość przy lokalu spółdzielczym, także jego adres (spółdzielnia mieszkaniowa), przy lokalu mającym numer księgi wieczystej oprócz miejsca położenia także numer urządzonej księgi wieczystej.
W sytuacji istnienia zaległości alimentacyjnych możliwa jest egzekucja ze wszystkich składników majątku jednocześnie, do czasu uzyskania pełnego zaspokojenia. Brak wiedzy wierzyciela o stanie majątkowym dłużnika nie jest przeszkodą do prowadzenia postępowania egzekucyjnego, albowiem komornik obowiązany jest z urzędu przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania.
Komornik posiada uprawnienia dokonywania ustaleń miejsca zamieszkania i pracy dłużnika przez organy Policji. Dochodzenia odnośnie majątku dłużnika powinny być przeprowadzane okresowo, w odstępach nie dłużnych niż 6 miesięcy.
Jeżeli pomimo wykorzystania wszystkich instrumentów przysługujących komornikowi nie zostanie ustalony majątek dłużnika, komornik składa wniosek do sądu o nakazanie dłużnikowi wyjawienie majątku. W razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 12 miesięcy, komornik z urzędu składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych (art. 1086 kpc).
Sprawdź również:
- Egzekucja alimentów - wszczęcie postępowania
- Alimenty - uwagi dotyczące postępowania egzekucyjnego
- Dochodzenie wykonania alimentów
- Jakie konsekwencje grożą za uchylanie się od alimentów ?
Żródło : www.twojealimenty.pl