W świetle art. 87 par. 1 Kodeksu pracy (K.p.) w określonych sytuacjach prawnych pracodawca może bez zgody pracownika dokonać z jego wynagrodzenia za pracę potrąceń na mocy tytułów wykonawczych, pobranych zaliczek czy nałożonych kar pieniężnych.
Sprawdż:
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę
Kwota wolna od potrąceń
Pracodawca musi pozostawić pracownikowi do dyspozycji tzw. kwotę wolną od potrąceń. Jest to kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, która obowiązuje w danym roku kalendarzowym. Jej wysokość uregulowana została przez przepisy Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ( Dz.U. 2002, nr 200, poz. 1679). W roku 2014 wynosi 1.680 zł brutto. Jeżeli pracownik pracuje na część etatu, wówczas kwoty wolne od potrąceń są zmniejszane proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy (art. 87[1] par. 2 K.p.).
Brak kwoty wolnej od potraceń
Na podstawie art. 87 par. 1 pkt 1 K.p. z wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca potrąca sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Ich wysokość wynosi trzy piąte wynagrodzenia pracownika ( art. 87 par. 3 pkt 1 K.p.). W celu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenieroczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji w całości. Z płacy minimalnej nie mogą być dokonywane potrącenia inne niż na poczet alimentów.
Egzekucja z płacy minimalnej
Na podstawie art. 87[1] par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy komornik może prowadzić egzekucję alimentów z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podobnie będzie w sytuacji, gdy wierzyciel przedłoży pracodawcy dłużnika tytuł wykonawczy bez postępowania egzekucyjnego (art. 88 K.p.). W tym przypadku nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń. Komornik lub wierzyciel „zabiera” wtedy trzy piąte wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje pozostałą część, czyli dwie piąte.
Przed dokonaniem potrącenia alimentacyjnego na podstawie przedłożonego przez wierzyciela tytułu wykonawczego pracodawca informuje o tym pracownika. W pismie informującym podaje: nazwę i adres wierzyciela, tytuł wykonawczy, wysokość potrącanej kwoty. Potrąconą kwotę przekazuje bezpośrednio wierzycielowi.
WAŻNE!
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Podstawa prawna:
- art. 87 - 88 Kodeksu pracy
Stan prawny na 5 kwietnia 2014 roku