Czym jest działalność koncesjonowana?
Założenie własnej firmy zazwyczaj nie jest skomplikowane i nie wymaga zdobywania specjalnych zezwoleń — mamy wtedy do czynienia z tzw. działalnością wolną. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej w niektórych ściśle określonych dziedzinach związane jest z koniecznością uzyskania koncesji. Warto wiedzieć, że jest ona najbardziej rygorystycznym rodzajem zezwolenia i dotyczy działalności istotnej ze względu na bezpieczeństwo państwa bądź obywateli, czy też na ważny interes publiczny.
Przedsiębiorcy ubiegający się o koncesję muszą spełnić określone warunki m.in. wykazać dysponowanie odpowiednimi środkami finansowymi, udowodnić posiadanie niezbędnych możliwości technicznych czy wykwalifikowanych pracowników. Wszystko to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz prawidłowego prowadzenia działalności.
Jakiego rodzaju działalność jest koncesjonowana?
Jak wspomniano wyżej, koncesjonowana jest działalność, która może mieć wpływ na bezpieczeństwo państwa lub obywateli, a także na ważny interes publiczny. Do grupy tej zaliczyć można działalność związaną z materiałami wybuchowymi, amunicją, bronią czy produktami o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym. Kolejne istotne grupy stanowią firmy zajmujące się ochroną osób i mienia, przewozami lotniczymi bądź prowadzeniem kasyn. Koncesja jest niezbędna przy działalności w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin, przesyłania dwutlenku węgla w celu podziemnego składowania, czy też rozpowszechniania programów telewizyjnych oraz radiowych.
Szeroką kategorię działalności koncesjonowanej stanowi też działalność związana z wytwarzaniem, przetwarzaniem, magazynowaniem, transportowaniem oraz sprzedażą paliw oraz energii.
Koncesje URE — kiedy są niezbędne?
W przypadku działalności związanej z paliwami lub energią konieczne jest uzyskanie koncesji udzielanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Koncesje URE można podzielić na kilka kategorii. Mamy wśród nich te dotyczące energii elektrycznej, paliw gazowych, paliw ciekłych oraz ciepła. Jedną z najpopularniejszych koncesji jest koncesja OPC, czyli na obrót paliwami ciekłymi. Dotyczy ona obrotu m.in. gazem płynnym (LPG), półproduktami rafineryjnymi, benzynami pirolitycznymi, benzynami silnikowymi, benzynami lotniczymi czy olejami napędowymi.
W celu uzyskania koncesji należy zgłosić się do organu koncesyjnego — w przypadku paliw i energii jest to Urząd Regulacji Energetyki — i złożyć odpowiedni wniosek. Najpierw należy jednak spełnić szereg konkretnych warunków, które umożliwią uzyskanie stosowanego dokumentu. Koncesja jest decyzją administracyjną, wydawaną na określny czas, zazwyczaj minimum 2 lata i nie więcej niż 50 lat.