Jakie kryteria trzeba spełnić
Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych następuje na pisemny wniosek osoby zainteresowanej kierowany do instytucji realizującej wypłatę tych świadczeń. Jest to urząd miasta i gminy lub ośrodek pomocy społecznej, który realizuje w ten sposób zadania zlecone przez gminę. Prawo do zasiłku rodzinnego oraz dodatków ustalane jest w oparciu o kryterium dochodowe. Wynosi ono 504zł lub 583 zł (jeżeli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne). Podane kwoty stanowią wartość netto w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Co istotne, jeżeli młoda mama jest osobą samotnie wychowującą dziecko, wtedy musi wystąpić do sądu rodzinnego o zasądzenie świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka od ojca dziecka, ponieważ zasiłek rodzinny jej nie przysługuje.
Wyjątki
W art.7 pkt 5 lit. a-d ustawy ustawodawca wskazuje na cztery wyjątki: a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje; b) ojciec dziecka jest nieznany; c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone; d) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
Krok po kroku
Zakładamy, że młoda mama kwalifikuje się do przyznania jej świadczenia rodzinnego, wtedy:1) udaje się do instytucji, która wypłaca świadczenia rodzinne; 2) pobiera wnioski oraz uzyskuje informacje dotyczące zaświadczeń oraz dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku w obowiązującym okresie zasiłkowym; Po dostarczeniu wymaganej dokumentacji do działu świadczeń wydana zostaje decyzja administracyjna, która zostaje jej doręczona.
Jakie dokumenty są potrzebne w celu otrzymania zasiłku rodzinnego.
Do wniosku należy dołączyć: 1) uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie; 2) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka; 3) zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.
Pełny wykaz wymaganej (w zależności od sytuacji) dokumentacji znajduje się w art. 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz na : http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=1353?
Co istotne osoby – w zależności od tego o jaki dodatek się starają muszą dołączyć do wniosku wymagany dokument. Jeżeli młoda mama stara się przykładowo o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, wówczas dołącza zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie, na jaki urlop wychowawczy został udzielony, a także zaświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w zatrudnieniu bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego.
WAŻNE!
„Prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na okres zasiłkowy. Od 01 listopada 2009 roku zmienił się termin rozpoczęcia i zakończenia okresu zasiłkowego. Okres zasiłkowy zaczyna się dnia 1 listopada i trwa do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych” - http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=307Û
Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy
trwający od 01 listopada 2010 roku do 31 października 2011 roku instytucje
wypłacające przyjmują wraz z wymaganymi dokumentami od 1 września 2010 roku
do 31 października 2010 roku.
Prawo do świadczeń rodzinnych ustalane jest począwszy od miesiąca, w którym złożony został wniosek oraz wymagane dokumenty, do końca okresu zasiłkowego. Nie istnieje możliwość wypłacenia zasiłku rodzinnego wstecz.
Sprawdź również : dodatki do zasiłku rodzinnego