Każdy profesjonalny i szanujący się DJ posiada w swojej kolekcji przynajmniej kilkaset oryginalnych płyt CD z nagraniami muzycznymi. Płyty te stanowią jego majątek, są jego narzędziem pracy tak jak komputer dla informatyka, często są to również unikatowe egzemplarze niedostępne już w sprzedaży. Do poprowadzenia imprezy DJ potrzebuje ok. 1000 nagrań muzycznych, aby sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających i wybrednych klientów. W swojej kolekcji musi posiadać najnowsze przeboje pożądane dzisiaj na rynku jak i stare nieśmiertelne szlagiery. W związku z tym DJ do tej pory zmuszony był do posiadania przy sobie wszystkich oryginalnych płyt, z których korzystał w czasie imprezy, jak i do odtwarzania nagrań muzycznych bezpośrednio z tych płyt.
Jednak z jednej strony płyty te będące jego majątkiem ulegały często kradzieży podczas imprezy, zniszczeniu bez możliwości ponownego ich zakupu. Z drugiej zaś strony nowe rozwiązania technologiczne wymagają użycia cyfrowej wersji nagrań. Powstało więc pytanie jak korzystać z oryginalnych nośników, tak aby nie narażać ich na jakiekolwiek uszkodzenia bądź kradzież oraz korzystać z kopii nagrań w formacie MP3 jednocześnie działając zgodnie z polskim prawem?
Odpowiedzią jak i rozwiązaniem dla powstałego problemu jest Licencja DJ oferowana przez Organizacje Zbiorowego Zarządzania ZAiKS, STOART i ZPAV. Licencja ta zezwala na kopiowanie oryginalnych nośników muzycznych na nośnik cyfrowy typu komputer, dysk twardy, laptop, pendrive, płytę CD itp. oraz na publiczne odtwarzanie muzyki z owych kopii bez posiadania przy sobie oryginalnych nośników. Podsumowując - od lipca 2009r. DJ-e otrzymali możliwość skopiowania ich dotychczasowego majątku na nośnik cyfrowy i zezwolenie na publiczne odtwarzanie muzyki z powstałych kopii, pozostawiając jednocześnie swoje oryginalne płyty bezpiecznie w domu.
Koszt takiej licencji wynosi 2000 zł brutto rocznie. Sposób jak i forma jej zakupu jest wręcz trywialna. Dzięki internetowemu serwisowi dj.zpav.pl działającemu na zasadach „one-stop-shop”, po podaniu swoich danych generowana jest automatycznie jedna umowa ze wszystkimi organizacjami zbiorowego zarządzania. Należy ją wydrukować w czterech egzemplarzach, podpisać i przesłać ją na adres biura ZPAV. Po opłaceniu wymaganej należności Licencja DJ zostaje aktywowana, a DJ może cieszyć się swobodą korzystania z nagrań muzycznych w formacie cyfrowym.
Należy jednak pamiętać, iż Licencja DJ nie zwalnia klubów ani dyskotek z opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Jest tylko legalizacją kopii oryginalnego nagrania. W związku z tym każdy DJ przed rozpoczęciem swojej działalności powinien upewnić się, że dany lokal posiada stosowne umowy zezwalające na publiczne odtwarzanie muzyki ze wszystkimi Organizacjami Zbiorowego Zarządzania ZAiKS, STOART, SAWP i ZPAV.
Tekst: Anna Jaśkielewicz
Źródło : Biuletyn OZZ ZPAV, Zima 2010