Ustawa ta wprowadzi:
1. Elektroniczną rejestrację aktów urodzeń, małżeństw i zgonów
Ma ona na celu wydanie osobom zainteresowanym na ich wniosek odpisów aktów stanu cywilnego w dowolnym urzędzie stanu cywilnego jak również możliwość uzyskania odpisu w formie elektronicznej (art. 124 ust. 1 ustawy).
2. Zaświadczenie o stanie cywilnym
W art. 44 ust. 1 pkt 3 niniejszej ustawy zostanie wprowadze wydanie z rejestru stanu cywilnego zaświadczenia o stanie cywilnym. Ma ono zastąpić wymagany do tej pory odpis aktu urodzenia, odpis aktu małżeństwa, odpis aktu zgonu.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym będzie można złożyć do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. Co istotne, zaświadczenie o stanie cywilnym może zostać wydane na wniosek, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Zaświadczenie o stanie cywilnym zachowuje ważność przez okres 6 miesięcy od daty jego sporządzenia.
Dokument ten będzie zawierał:
1) nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia osoby, której stanu cywilnego dotyczy, płeć, imiona oraz nazwiska rodowe rodziców;
2) oznaczenie stanu cywilnego jako sytuacji osoby w odniesieniu do małżeństwa.
Wydawane to będzie osobie, której dotyczy (art. 49 ust. 2 ustawy). Zgodnie z art.119 niniejszej ustawy opłata pobierana od wydania zaświadczenia to koszt 38 zł.
2. Nadawanie dziecku obcego imienia
Osoba zgłaszająca urodzenie dziecka składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch dla niego imion. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
Co istotne niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci (art. 59 ustawy).
3. Rozszerzoną możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego
W art. 85 ust. 5 niniejszej ustawy prawodawca rozszerzył możliwość wstąpienia w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składani u oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
Oprócz opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa pobierana będzie opłata dodatkowa, która stanowi dochód gminy. Minister spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia jej wysokość.
Do czasu wejścia w życie ustawy kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje, na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli osoba ta jest w stanie zagrożenia życia lub zdrowia albo jest pozbawiona wolności ( art. 85 ust. 4 ustawy).
Żródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – www.msw.gov.pl
Podstawa prawna:
- art. 44 ust. 1, art. 49 ust. 2, art. 59, art. 85 ust. 4 – 5, art. 119, art. 124 ust. 1 Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741)
Stan prawny na dzien 1 marca 2015 roku tj. po wejściu w życie Ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego