Zgodnie z projektem nowelizacji, w tym roku nowy elementarz otrzymają uczniowie klas pierwszych, w kolejnych latach darmowy podręcznik trafi do uczniów klas drugich (rok 2015/2016) i trzecich (rok 2016/2017). W 2017 r. darmowe podręczniki będą otrzymywać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Podręcznik i ćwiczenia będą własnością organu prowadzącego szkołę. Podręczniki mają być jedynie wypożyczane uczniom, czyli trzeba będzie je zwracać, natomiast ćwiczenia zostaną przekazane im na stałe. Podręczniki i materiały edukacyjne mają służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom uczniów.
Projekt przewiduje zapewnienie dotacji celowej dla organów prowadzących szkoły podstawowe i gimnazja. Będzie ona przeznaczona na zakup: podręczników do nauczania języka obcego, materiałów edukacyjnych do jego nauczania lub materiałów ćwiczeniowych dla klas I-III szkoły podstawowej, podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej i podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla wszystkich klas gimnazjum. Zmiana ta będzie wdrażana stopniowo.
Rząd zdecydował, że podręczniki będą darmowe, bo ich zakup stanowi istotny wydatek w budżetach rodzinnych. Z badań CBOS wynika, że na początku roku szkolnego 2013/2014 na podręczniki, przybory szkolne, mundurki, opłaty (np. czesne, internat, stancja) rodzice wydali średnio 1199 złotych. Kosztowne okazały się podręczniki, przeciętnie wydano na nie 382 złote w przeliczeniu na jedno dziecko. Oznacza to wzrost o 4 proc. w stosunku do poprzedniego roku szkolnego.
Żródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - www.premier.gov.pl